1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Bilim İnsanları Yılan Zehrinden Deri Üretimini Başardı

Bilim İnsanları Yılan Zehrinden Deri Üretimini Başardı

Bilim-Insanlari-Yilan-Zehrinden-Deri-Uretimini-Basardi-3

Bilim insanları yılan zehrinden deri üretimini başardı. Kanadalı ve Çinli bir grup bilim insanı, kanamaları yaklaşık kırk beş saniye içinde durdurabilen bir deri yapıştırıcısı meydana getirdiler. Akademik bir dergi olan Science Advances ‘in son sayısında yayımlanan bu çalışmaya göre, mızrak başlı çukur engerek yılanının zehrinde iyileştirici bir özellik bulunmaktadır. Araştırmacılardan biri olan Xing, bir radyo programında çocukken yılan zehrinin kanı hızlı bir şekilde pıhtılaştırdığını gözlemlediğini dile getiriyor. Bunu unutamadığını ekleyen Xing, neden böyle bir enzimi kullanmayalım diyerek bir ekip kuruyor ve bu işin peşine düşmeye karar veriyor.

Bilim İnsanları Yılan Zehrinden Deri Üretimini Başardı

Kırk Beş Saniye İçerisinde Kanamayı Durduruyor

Bilim insanları zehirden aldıkları enzimi kullanarak ışık ile tetiklenen bir jel meydana getiriyor. Elde edilen bu jeli, yaralanan ve kanamalı olan dokuya sıkmak ve dokunun üzerine bir telefon fenerinin ışığını tutmak yeterli olmaktadır. Sonrasında kırk beş saniye süren bir onarım gerçekleşmeye başlıyor. Araştırmacılar yaptıkları bu yapıştırıcı jelin bir nevi sıvı bir dikiş görevi gördüğünü belirtiyorlar.

Yılan Zehrinden Deri Üretimi

Bilim insanları yılan zehrinden deri üretimini başardı. Bilim insanları buldukları deri yapıştırıcısının, doğal bir doku yapıştırıcısı olan fibrin yapıştırıcıya oranla on kat daha fazla yapışkanlık gücüne sahip olduğunu söylüyorlar. Ayrıca fibrin yapıştırıcıya oranla iki kat daha fazla sızdırmazlık gücüne sahip olduğunu da ekliyorlar. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde piyasaya sürüleceği tahmin edilen bu yapıştırıcının şimdiden bilim dünyasına olan etkisi inanılmaz bir boyutta olmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap