İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yapay Zekâ ile İntihar Önlemi

Yapay Zekâ ile İntihar Önlemi

artificial-intelligence-2167835_1920

Yapay zekâ ile intihar önlemi teknolojileri gelecek vaat eden çalışmalar arasında yer almaktadır. Yapay zekâ hayatımızda birçok alanda yer alarak birçok farklı amaç için kullanılıyor. Bu amaçlardan biri intihar ve intihar girişimlerini engellemektir.

Yapay Zekâ ile İntihar Önlemi

Dünyada İntihar Oranları

OECD içinde yayımlanan rakamlara göre en çok intihar olayı olan ülkelerin başında Güney Kore gelmektedir. 2019 yılında 52 milyonluk bir nüfusa sahip olan Güney Kore, 13 bin 700 kişinin intihar ettiği bir ülke olarak kayıtlara geçmektedir. Bu duruma nazaran başkent Seul’da bulunan Han Nehri üzerinde toplam 27 köprü var olmakta ve bu köprülerde her yıl 500 kişi intihar girişiminde bulunmaktadır. Sonuç olarak intihar girişimleri 2020’de bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 30 oranında artış göstermektedir. Yapay zekâ ile intihar önlemi için Dünya Sağlık Örgütü aracılığı ile hazırlanan en son rapora göre 2019 tarihinde küresel olarak her yüz bin kişide ortalama intihar oranları, 9.0 iken, bu oran kıtalara göre değişkenlik gösterse de ortalama 10.5’e çıktığı görülmektedir.

man-845847_1920

Yapay Zekâ ile İntiharı Önlemek İçin Yapılan Çalışmalar

İntiharı önlemek isteyen Güney Kore acil servislerde, intihar girişimlerini tespit etmek ve önlemek için yapay zekâ kullanmaya başladı. Seul Teknoloji Enstitüsü yaptıkları açıklama ile geliştirdikleri bu teknolojiyi kameralardan, sen sörlerden ve kurtarma servislerinin kayıtlarıyla oluşan verileri analizleyip davranış kalıplarını öğreniyor. Tehlikeli bir durum fark ettiğinde intihar girişiminde bulunan kişileri tespit edip onları kurtarabiliyor. Bu alanda bir tek Güney Kore değil büyük şirketlerde harekete geçmektedir. Elde olan sonuçlara göre geçen seneye göre daha az intihar girişimi bulunmakla birlikte, geliştirilen yapay zekâ ile intihar önlemi başarılı bir şekilde sonuç vermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap