1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Türkiye’yi Hedefleyen Siber Silah Candiru Nedir?

Türkiye’yi Hedefleyen Siber Silah Candiru Nedir?

Türkiye’yi hedefleyen Siber silah Candiru nedir? Türkiye dahil birçok ülkede kurban yakalayan ve izlemeleri arttıran bir...

Turkiyeyi-Hedefleyen-Siber-Silah-Candiru-Nedir-2

Türkiye’yi hedefleyen Siber silah Candiru nedir? Türkiye dahil birçok ülkede kurban yakalayan ve izlemeleri arttıran bir casus yazılımın ortaya çıkmasıyla dillere pelesenk oldu. İsrailli bilgisayar korsanları tarafından üretildiği belirtilen Candiru Windows yüklü cihazları hedef alarak muhalifleri, İnsan hakları koruyucularını, bazı aydınları ve Sivil Toplum Kuruluşlarını izlemek amacıyla kullanılmaya başlandı. Yapılan bir araştırmayla yazılımın kimlere satıldığı ortaya çıktı ve hedeflenen kişilerin İsrail, Yemen, Filistin, Lübnan, İngiltere, Ermenistan, Singapur ve Türkiye’de yaşadıkları bildirildi. Kötü niyetli kişiler ve bazı hükümetler tarafından abonelik sisteminde alınan yazılım milyarca doların sıkça el değiştirmesine olanak sağladı.

Türkiye’yi Hedefleyen Siber Silah Candiru Nedir

 Siber Silah Candiru Çalışma Prensibi

Candiru güvenlik açıklarından faydalanarak bağlanılan bilgisayarın takip edilmesini sağlayan bir casus yazılım olarak göze çarpıyor. Türkiye’yi hedefleyen Siber silah Candiru nedir? Sorusunun cevabı için birden fazla yazılımın bir araya gelerek küçük güvenlik açıklarından sızmak için bir zincir gibi birbirlerine bağlanması olarak açıklanıyor. Oldukça yüksek maliyetlerle el değiştiren Candiru bağlanılan bilgisayardaki tüm verilere kullanıcının haberi olmadan erişebiliyor.

Turkiyeyi-Hedefleyen-Siber-Silah-Candiru-Nedir-1

Şifreler, dosyalar, gizli bilgiler ve içeriğindeki tüm verilere kolaylıkla erişim sağlıyor. Microsoft yazılım sistemlerine karşı güvenlik açıklarını kullanan bu casus programa yeni bir yazılım güncellemesiyle durumu düzelttiğini bildirdi. Ancak ‘Sourgum’ kodunu kullanmayı tercih etti. Ancak Candiru Microsoft ile durmayarak farklı uygulamalara da el attı. Gmail, Skype, Telegram, Yahoo yazılımdan etkilendi. Google’da konu hakkında çalışmalar yapıldığını yine Candiru adını anmadan blog yazılarında açıkladı.

Yorum Yap

Yorum Yap