1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Türk Telekom Dijital Kütüphane Nedir?

Türk Telekom Dijital Kütüphane Nedir?

Türk Telekom Dijital Kütüphane

Türk Telekom Dijital Kütüphane projesi Türk Telekom işletmesinin Türkiye’de internet erişimini artırmayı amaçladığı bir projedir. Türkiye de dijital anlamda çığır açmayı amaçlamaktadır. Hitit kültür projesini hayata geçirmek istemektedir. Böylece faaliyetlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği içinde gerçekleştirmektedir. Proje kapsamında ilk olarak ülkede bulunan bin seksen beş kütüphaneyi dijitalleştirmeyi amaçlamaktadır. Birimler arasında kesintisiz ve güvenli internet sunmayı amaçlamaktadır. İnternet hızı fiber kalitesinde olacaktır.

kindle-1017517_1920

Türk Telekom Dijital Kütüphane Nerelerde Açılmaktadır?

Dijital kütüphane pek çok alanda kullanıma açıldığı gibi ören yerleri, il kültür merkezleri, il kültür müdürlükleri ve tüm Kültür Bakanlığı merkez teşkilatında da kullanıma açılmaya başlamıştır. Müzeler de bu dijitalleşme kapsamındadır. Şirket yaptığı açıklamayla Kültür ve Turizm Bakanlığının kültürel mirasını teknolojiye adapte ederek seksen bir ilde büyük bir dijital dönüşüm başlatmayı amaçlıyor.

tablet-1632909_1920

Türk Telekom Dijital Kütüphanenin Avantajları

Türk Telekom Dijital Kütüphane amacıyla oluşturulan Türk Telekom ve Turizm Kültür Bakanlığı ortaklığı 2024 yılının sonuna kadar devam edecektir. Tarihi yerleri de içine alan proje kapsamında arkeologlar gözetiminde bu alanlar uçtan uca dijitalleştirilecektir. Böylece Kültür ve Turizm Bakanlığının tüm hizmetleri tek çatı altında toplanmış olup bu hizmetlerin erişimi de kolaylaşacaktır. Fiber hızında WIFI hizmeti de yeterli bulmayan Türk Telekom kültürel mirasımızı da dijitalleştirerek kalıcılık imkanını da artırmış oldu. Bu sistemle yönetilebilir bir alt yapı ile beraber geniş ve zengin yapılı bir veri kaynağı da kolaylıkla erişime açılmış olacaktır. Türk Telekom Dijital Kütüphane geliştirilmeye devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap