İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Satürn Gezegeni

Satürn Gezegeni

saturn-gezegeni

Satürn Gezegeni

Satürn gezegeni, gizem ve efsanelerle kaplı son derece ilgi çekici bir gezegendir. Atmosferi çok loş ve fazla su tutmuyor, bu da birçok araştırmacı meraklının, bu gezegeni kahverengi bir cüce olarak adlandırmasına yol açtı. Bütün gezegenler gibi Satürn gezegeni de çok gizemli…

Satürn, Dünya’nın ortalama yörünge mesafesinin 9.6 katı olan büyük bir gaz gezegenidir ve bu da onu gaz halindeki bir gezegen haline getirir. Dünya’nın sadece on altıncı yoğunluğuna sahiptir, ancak büyük hacmiyle Satürn neredeyse 100 kat daha büyüktür. Satürn’ün yerçekimi çok düşüktür, çünkü yörüngesinin dış kenarları etrafında son derece hızlı döner.

Satürn gezegeni 1980 yılında Voyager uzay sondası tarafından keşfedildi. Güneş sistemimizin dış kenarlarında olmasına rağmen, bu onu ziyaret edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bu büyüleyici gezegeni ziyaret etmenin bir yolu vardır. Tam donanımlı uzay aracı ile…

Gezegenin eğimi nedeniyle, Satürn’ün etrafında çok yavaş bir yörüngede kendi ekseni etrafında döner. Aslında, bu gezegenin bir kez dönmesi yaklaşık dokuz Dünya yılı eder. Kendi etrafında dönüşü ise 10 dünya günü alır.

Bilim adamları yaşamın sadece Satürn’de yaklaşık dört milyar yıl boyunca var olabileceğine inanıyorlar-Dünya’nın ömründen çok daha uzun bir ömrü olduğu kanısı çok güçlü ve yaygındır.  En azından, Satün mikrobiyal yaşamı destekleme potansiyeline sahiptir. Hayat, Satürn’ün uydusu Enceladus üzerinde var olabilir.

Gezegenin merkezinden yaklaşık yarım mil uzakta, esas olarak karbondioksitten oluşan kalın bir atmosfer var. Burada amonyak ve su buharı ile reaksiyona girerek su buzu oluşturan diğer kimyasallar bulunuyor. Gezegenin Güney Kutbu Güneş’ten daha uzaktır ve metan bulutlarının oluşmasına neden olan sıcaklık değişimlerine sahiptir aynı zamanda atmosferi güçlü bir sera gazı olan metan gazları içeren bulutlarla kaplıdır. Gezegenin ekseni oldukça belirgin bir şekilde eğildiğinden, etrafında sürekli hareket eden her şeye-cisme bir etkisi olacaktır. Ve Satürn’deki ay hareketleri ve hava durumu modelleri arasındaki herhangi bir bağlantıyı ayrıntılı olarak incelemek mümkün olmasa da, dolaylı kanıtlar artmaya başlıyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap