İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Plüton Gezegeninin Özellikleri Nelerdir?

Plüton Gezegeninin Özellikleri Nelerdir?

featured

Tamamen buz ve taştan müteşekkil olan Plüton gezegeni, güneşin etrafında dolanan ve Kuiper kuşağında yer alan bir oluşum. Esas olarak 2006 senesine kadar da gezegen olarak adlandırılan bu oluşum, hacimsel olarak diğer gezegenlerle karşılaştırıldığında cüce planet olarak da nitelendirilir. Hacimce küçük olarak bildiğimiz ayın 1/5’i büyüklüğündeki bu cisim, saniyede 4.6 km hızla güneşin etrafında döner..

Plüton Gezegeninin Fiziksel Yapısı

Yarıçapı 1.190 km olan bu yapının yüzeyinde sıcaklık değeri de -229 derecedir. Gezegenin hem soğuk hem de karanlık olması nedeni ile Yunan mitolojisinde yer altı dünyasının tanrısına karşılık gelen Plüton ismi verildi. Plüton gezegenindeki 1 yıl dünya yılına göre 248 yıla denk gelmektedir. Gezegen, güneşin etrafındaki turunu 248 dünya yılında alabilmektedir. Gezegenin atmosferinde, CO ve CH4 gazları nitrojen buzlarını meydana getirmektedir. Tüm yapısı buzullar ve kayalardan oluşan Plüton gezegeninde insan ve dünyadaki diğer canlı formları için yaşam olanakları yoktur. Ancak büyük bir metan gazı deposu olduğu bilinmektedir. Yapılan hesaplamalara göre Plüton gezegeninin kütlesi, dünyanın kütlesinin yüzde biri kadardır. Fiziksel yapısı gereği ışığı dünyaya göre 2 kat daha fazla yansıtabilmektedir. Güneş etrafında dönüşü ile güneşe yakınlaştığında 32 Kelvin ısı artışı olmaktadır. Güneşten uzaklaştığında ise atmosferdeki buz tabakaları daha da kalınlaşır. Gezegenin atmosferindeki buz kütleleri, ısınma nedeni ile tabakalar halinde yer yüzüne düşmektedir.

Plüton’un Gezegen Statüsünden Çıkarılması

Plüton gezegeninden daha büyük yapıda farklı yapıların keşfedilmesi bunun en temel nedenidir.  Plüton’a kıyasla yüzde 27 daha büyük olan Eris ve onlarca farklı boyutta gök cisimlerinin keşfi ile beraber gezegen olma vasfını yitirmiştir. Bilim adamlarının tezine göre, Plüton bir gezegen olarak kabul edilirse, diğer daha büyük gök cisimlerinin de öyle kabul edilmesi gerekiyor ki bu durumda güneş sistemimizde, şu an için teknolojinin verdiği olanaklarla var olduğu tahmin edilen 25 adet gezegenin varlığının kabul edilmesi gerekecek. Bu rakam sadece keşfedilenlerin sınırlı olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda gelişmiş teleskoplarla bu gezegenlerin sayısı yüzleri hatta binleri dahi bulabilir. Bu da tasnifi zorlaştıracaktır.

 

 Uzaydaki bir Oluşumun Gezegen Olarak Kabul Edilmesi Bazı şartlara Bağlıdır

 

Bilim insanları, bir yapının gezegen vasfını alabilmesi için bazı şartlar belirlemiştir. Bunlardan ilki, yapının güneşimizin etrafında dönmesidir. İkinci şart dişe dokunur bir büyüklüğünün olması.  Son şart ise, gök cisminin kendi yörüngesinde ilerlerken, karşısında herhangi bir gök cismi ile yollarının çakışmaması gerekiyor.

 

Etiketler: Plüton gezegeninin özellikleri, gezegen, Plüton,

Yorum Yap

Yorum Yap