İlginizi Çekebilir
1-
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Plajdaki İzmaritleri Toplayan Robot Beachbot

Plajdaki İzmaritleri Toplayan Robot Beachbot

Plajdaki izmaritleri toplayan robot Beachbot Hollanda'da bulunan bir teknoloji şirketi olan TechTics tarafından geliştiriliyor.

Plajdaki-Izmaritleri-Toplayan-Robot-Beachbot-3

Plajdaki İzmaritleri Toplayan Robot Beachbot Hollanda’da bulunan bir teknoloji şirketi olan TechTics tarafından geliştiriliyor. Sıcak yaz aylarında insanların sahile akın etmesi ve plajlarda çöp yığınları oluşturması maalesef kaçınılmaz bir gerçektir. Sahil şeridinin temizlenmesi için zaman zaman düzenlenen kampanyalar ve gönüllü gruplar sayesinde bir nebze temizlenen sahillerde artık robotlar iş yapacak. Şimdilik sadece izmaritleri toplamak için geliştirilen Beachbot yakın zamanda atılmış paketler, naylon şişeler gibi çevreyi kirleten ürünleri de temizlemeye başlayacak. İlk olarak izmaritten başlanmasının sebebi plajlarda fazlaca bulunması ve toplanacak en küçük materyaller arasında yer almasıdır. İzmariti toplayan bir robotun farklı büyüklükteki materyalleri de toplaması öngörülmektedir.

Plajdaki İzmaritleri Toplayan Robot Beachbot

Beachbot Nasıl Çalışıyor?

Şimdilik geliştirilmeye çalışılan tek görevi olan Plajdaki İzmaritleri Toplayan Robot Beachbot bu görevini yerine getirirken fotoğraf tekniğini kullanıyor. Microsoft’un Trove öğrenme sistemiyle donatılan temizlik robotu yapay zekasını kullanmak için eğitici fotoğraflardan yararlanıyor. Fotoğraflarda oluşan nesne ile karşılaştığında onu altında bulunan kolları ile alıyor ve vakumluyor. Ancak fotoğraf tekniğini kullandığı için şimdilik maksimum işlevselliğe sahip değil. Örneğin kumların altına gizlenmiş izmaritleri görme olasılığı yok. Bu nedenle gizlenmiş nesneleri toplayamıyor.

Plajdaki İzmaritleri Toplayan Robot Beachbot

Beacbot’un yapay zekasını bu yönde geliştirmeye çalışan uzmanlar bir mobil oyun tasarlamaya başlamışlar bile. Aynı zamanda VR teknolojisi ile sanal olarak robotu dışarıdan yönlendirme yazılımı da düşünülen seçenekler arasında. Beacbot, gelişimini tamamladıktan sonra yakın zamanda plajlarda boy gösterecek gibi görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap