İlginizi Çekebilir
saturn-gezegeni
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. NASA’nın Bir Sonrası Görevi Jüpiter

NASA’nın Bir Sonrası Görevi Jüpiter

NASA'nın Bir Sonrası Görevi Jüpiter

NASA’nın Bir Sonrası Görevi Jüpiter uzay araştırmasında yeni rotanın ismi olmuştur. Europa Clipper, Jüpiter’ in uydusu olan Europa yanından 45 kez uçmak üzere planlanan görevin adıdır. Europa buzlu kabuğunun altında küresel bir okyanus olduğu düşünülüyor. Okyanus’ un derinlerinde uzaylı yaşamının olabileceğine inanılıyor. NASA, Europa rotasını incelemeye karar verdi. Bunun için, SpaceX ile 178 milyon dolarlık anlaşma yaptığını bildirdi.

Europa buzunun içinden çıkan su buharı ile bulutlar arasından uzay aracının uçabileceği düşünülüyor. Suyun okyanustan geldiği ve canlı yaşam belirtileri olabileceği düşünülüyor.

moon-landing-60582_1920

Europa Clipper’ in Amacı

Europa Clipper, NASA’nın Bir Sonrası Görevi Jüpiter için bir dizi çalışmalar yaparak bazı sonuçlar elde etmeyi amaçlamaktadır. Bunlar,

  • Europa da canlı yaşamına uygun olup olmadığının belirlenmesi,
  • Yüksek çözünürlüklü görüntülerin elde edilmesi,
  • Buzlu kabuğun bileşiminin ve kalınlığının tespit edilmesi,
  • Buzlu yüzeyin altındaki göllerin aranması,
  • Okyanus’ un derinliğin ve tuzluluğunun ölçülmesidir.

solar-system-11111_1280

Nasa SpaceX’ i Seçti

SpaceX, Elon Musk tarafından 2002′ de kurulmuştur. Crew Dragon uzay gemisini geçen yıl NASA astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolladı. 2011′ de Uzay Mekiği Programı’ndan sonra ABD ilk kez kendi astronotlarını fırlattı.

NASA, SpaceX’ te geliştirilmekte olan Starship mega roketini bir Ay’ a iniş aracına dönüştürmek için anlaşma yaptı. Bu anlaşma 2024′ te gerçekleşecektir. 1972′ de Apollo görevinden sonra ilk insanlı Ay’ a iniş olacaktır.

SpaceX’ in Rakipleri

SpaceX’ in Blue Origin ve Dynetics adlarında güçlü rakipleri vardır. Rakipler daha önce NASA ile SpaceX arasındaki anlaşmalara itiraz etmişler ve durdurmayı başarmışlardır. SpaceX yine de Europa Clipper sözleşmesini almayı başardı.

Yorum Yap

Yorum Yap