1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji-Nedir-2

Nanoteknoloji Nedir? Nanoteknoloji kelimesi en basit açıklaması ile fazlaca küçük seviyedeki malzemelerin işlenmesi demektir. Bu çok küçük boyutların oranları ise 1 metrenin milyarda biridir. Üstelik Nanoteknoloji büyüklükle tanımlanması sebebiyle de aklımıza gelecek her türlü alanda kullanılmaktadır. Nano Teknoloji kavramının ilk ortaya çıkarılışı 1974’te Norio Taniguchi tarafındandır. Fakat nanoteknoloji teriminin yaygın olarak kullanılması olayı bundan çok uzun yıllar sonrasında meydana gelmiştir. Günümüzde ise fonksiyonel sistemler adına moleküler ölçekte mühendislik alanı olarak bilinmektedir. Nanoteknoloji, günümüzde yüksek performansa sahip alet geliştirme alanındaki tüm teknikleri kapsar.

Nanoteknoloji Nedir

Nanoteknoloji Nedir? Ne İşe Yarar?

Nanoteknoloji Nedir? Ne işe yarar? Nanoteknoloji Nedir? Nanoteknoloji atomların ve de tüm moleküllerin en minimal birimlerini ifade ederken maddenin atomik boyutunu kontrol etmek için kullanılır. Atomların üzerine atom koyup yeni madde oluşturma ve mevcut olan maddenin moleküler yapısını değiştirip yeni farklı maddeler ortaya çıkarma çalışmalarını içermektedir.

Nanoteknoloji nano bilim adı altında 1960’lı yıllarda ortaya çıktı. Yapılan birtakım çalışmalar malzemelerin küçüldükçe tamamı ile çok farklı özelliklere sahip olacağını göstermiştir. Ancak 1960 -1990’lar arasında mevcut teknolojiler ile idare edilmiştir. Fakat 1995’ten bu yana artık daha çok nanoteknolojiyi kullanmanın zamanı geldiği anlaşıldı.

Nanoteknoloji

Geliştirilen Ürünler

Nanoteknoloji ile geliştirilen birçok malzeme bulunmaktadır. Örnek olarak tıp ve sağlık alanında; proteinler, dokular, protein kompleksleri, kromozomlar, lipitler ve karbonhidratlar bu alandaki malzemelere örnek gösterilebilir. Ayrıca Nano aygıtlar ile birlikte gelecekte ve günümüzde de birçok tedavisi olmayan hastalığa çözüm üretilmesi mümkün olacaktır.

Nanoteknoloji Nedir?Nanoteknoloji’nin kullanıldığı diğer alanlar; sanayi, ulaşım, tekstil, teknoloji, kâğıt üretimi, savunma sanayi, mutfak eşyaları, elektrik, ev eşyaları, elektronik, otomotiv ve bilgisayar sistemleri gibi alanlardır. Bu sebepten dolayı nanoteknoloji daima yatırım ve de geliştirilme yapılması gereken çok özel ve de teknolojik bir alandır.

Yorum Yap

Yorum Yap