İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Muhteşem görüşe sahip ARMAR-6 Robotu

Muhteşem görüşe sahip ARMAR-6 Robotu

muhteşem görüşe sahip ARMAR-6 Robotu

Günümüzde geliştirilen son teknoloji robotlar arasına bir de muhteşem görüşe sahip ARMAR-6 Robotu eklendi. Bilim kurgu filmlerinde hep gördüğümüzden biraz daha uzakta olsa bile da her geçen gün daha heyecan verici çoğu gelişmeler yaşanmaya sürekli devam ediyor. Geçtiğimiz günler içerisinde Ocado Technology firması tarafından geliştirilen projeyle robotlar verilen tüm emirleri kendi başlarına yerine getirme işleminin bir adım daha ötesine giderek, her an neye ihtiyaç olduğunu tahmin edip hemen yardımınıza koşabilecektir. Tabi ki robot asistanlar bu işlemi yapmadan hemen önce çok gelişmiş kamera ve de yapay zekâ sistemleri ile, çalıştığınız zamanda kısa bir süre sizleri izlemesi gerekiyor.

robot-2301646_1280

ARMAR-6 Robotu Özellikleri

Ocado Technology  firmasının ürettiği ve de insanlarla yan yana çalışabilecek muhteşem görüşe sahip ARMAR-6 Robotu, insanların hareketlerini izleyip ve de araçlara benzer gibi nesneleri kendince tanımlayan beş adet kamerayla sofistike görüşe sahiptir. En çok önem verilen özellik gücünü ne zaman kullanacağıdır. Bundan farklı olarak geliştirilen bir sistemle ARMAR-6, bir insana teması durumunda hemen durabiliyor. Geliştiricileri bu tarz özelliklerin yaralanmaların ve kazaların önüne geçebilmek adına çok önemli olduğunu belirtiyor.

hand-3685829_1920

ARMAR-6 Robotunun Diğer Robotlardan Farkı

Günümüzde endüstri sektöründe kullanılan robotlar çokça güçlü olmak zorundadır. Bu güçlerini de kontrol etmek için birçok robot bir kafes arkasında çalışıyor. Sürekli olarak insan hareketleri gözlemleyen ve izleyen bir robotsa, hemen nasıl hareket etmesi gerektiğini öğreneceğinden bu sürelerde kafes ardında çalışma sürecine gerek kalmayabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap