İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Marsın İç Yüzeyi İnceleniyor

Marsın İç Yüzeyi İnceleniyor

featured
Verileri kullanma NASA’nın InSight misyonu tarafından derlendi 2018’de kızıl gezegene inişinden bu yana yüzlerce mars depremi tespit eden dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, ilk kez Mars yüzeyinin altında neler olup bittiğini haritalamak için birlikte çalıştılar. Kabuğun ve üst mantonun kalınlıkları ve yapıları ile erimiş bir çekirdeğin ortaya çıkarılması ayrıntılı olarak açıklandı. karşısında üç kağıtlar yayınlanan Bilim Perşembe günü.Dünya’nın gezegensel komşusunun sıvı çekirdeği, kendi gezegenimizin en derin özelliklerinden oldukça farklıdır. Çoğunlukla bir demir-nikel alaşımından oluşan Mars çekirdeği, merkezden yaklaşık 1.100 mil uzağa, yüzeyin yaklaşık yarısına kadar uzanır. Bu arada, Dünya’nın iç çekirdeği de çoğunlukla bir demir-nikel alaşımıdır, ancak 800 milin altında bir yarıçapa sahip yoğun, katı bir toptur. Bir sıvı demir ve nikel dış çekirdek onu çevreler.

Kağıtlar ayrıca, kabuk tabakasının Dünya’nınki kadar ince olduğunu ve yüzeyin sadece 15 ila 45 mil altına ulaştığını açıklıyor.

Bu yeni sonuçlar, InSight’ın Mars’ın iç kısmında sallanan depremlerin titreşimlerini ölçen sismometresi tarafından alınan ölçümlerden çıkarıldı. Bilim adamları, gezegenin katmanları boyunca ilerlerken depremlerin hızlarını ve yoğunluklarını ölçerek, gezegenin bileşimi hakkında olası bir fikri bir araya getirdiler.

InSight'ın sismometresi, Mars'ın tozlu yüzeyinde yer alır ve mars depremlerinin titreşimlerini algılamaya ve ölçmeye hazırdır.

Bu mars depremleri bizi Mars’ın yapısını doğrulamaya yaklaştırırken, bunlar mevcut verilere dayanan hipotezlerdir. Tıpkı bizde olmadığı gibi aslında Mars’ın iç yapısına dair bu yeni anlayış, çok iyi bilgilendirilmiş ve mantıklı bir tahmin olsa da, bizim en iyi tahminimizdir.

Tüm bu yeni verilerle, bilim adamları artık Mars’ın oluşum tarihini geliştirmek için daha donanımlılar. Diğer gezegenlerin nasıl oluştuğunu öğrenmek, güneş sistemimizin ve hatta kendi gezegenimizin oluşumu hakkında daha fazla fikir verebilir.