İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Mars Gezegeninde Yaşam

Mars Gezegeninde Yaşam

mars

Mars Gezegeninde Yaşam

Mars’ta yaşayıp yaşayamayacağımızı öğrenmek için NASA gibi, dünyanın ileri teknolojiye sahip ülkelerinde, bilim adamları da gezegene veya güneş sistemimizin ötesindeki gezegenlere seyahat etmek ve yaşamı destekleme umutlarını incelemek için on yıllardır araştırmalar yapıyorlar. Ancak gezegen çok uzakta ve insan formu için yaşam şartları müsait değil. O halde müsait ortam oluşturmak için, devasa tüneller, camdan kapsüller ve kızıl fırtınalardan koruyacak modern korunaklar inşa etmek gerekecek. Öyle de güzelim mavi gezegenimiz, dünyamız varken neden insanlık Mars gezegenine seyahat etmek istiyor? Bunun cevabı, merak. Bize ileri bilim ve teknolojiyi sunan tek güdümüz de merak oldu. Öldürücü bakterileri ve virüsleri yok edebiliyoruz, yeni virüsler üretebiliyoruz ve biyolojik savaşlar çıkarabiliyoruz. Dünyayı mahvetmeyi çok iyi başaran tek varlık olan insan, şimdi de gözünü Mars gezegenine dikti. Pekiyi sadece merak için mi milyarlarca dolar para harcanıyor? Elbette ki hayır, dünya dışı gezegenlerde maden arama, yeni cevherler bulma amacı da var.

Neden Mars Gezegenine Gitmeliyiz?

Esasında öyle bir gereklilik yok. Mars, güneş sistemimizde atmosferi zehirli gazlarla dolu, bir asteroit kuşağının parçası olmayan tek gezegendir. Yani gezegene gök taşları ve büyük kuyruklu yıldızlar çarpmıyor. Hesaplara göre bu açıdan güvenli bir gezegen. Bu kuyruklu yıldızlardan veya dev gök taşlarından herhangi birinin Mars gezegenine çarpması ve önemli hasara neden olması riski yoktur.

Bununla birlikte, güneş sistemimizin uzay ortamının yaşamı içerebileceği bazı ilginç olasılıklar vardır. Mars’taki tüm bu küçük kayaların bir zamanlar Dünya’yı çevreleyen bulutlara çok benzeyen ince bir su tabakasıyla kaplı olması da bu gezegene olan ilgiyi arttırıyor.

Mars’ta yaşam aramak için birçok girişimde bulunuldu, ancak şimdiye kadar tüm deneyler başarısız oldu. Çünkü gezegenin yüzeyinin kırmızımsı renginin çıplak gözle gözlemlenmesi çok zordur. Ayrıca, yüzey, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan mineral toz ve diğer zararlı maddelerle kaplıdır. Kısacası, Mars’ın yüzeyini çıplak gözle göremeyiz

Ancak bu, Mars’ta yaşamın mümkün olmayacağı anlamına gelmez. Aslında, bu son derece mümkündür. Mars’ta suyun varlığı, gezegende bakteriyel yaşamın var olduğuna dair güçlü bir kanıttır. Ayrıca, Mars orbiter ve Curiosity Rover da dahil olmak üzere bu mikrobiyal yaşamı aramak için NASA tarafından şu anda kullanılmakta olan bir dizi etkili araç bulunmaktadır.

Mars’ta bakteriyel yaşam varsa, hayat da vardır görüşünden yola çıkan bilim insanlarının araştırmaları sürüyor. Gidiş -gelişin, bir daracık uzay kapsülünde 6 ay sürdüğü, bilinmeze giden bir yolculuk heyecan verici olduğu kadar korkutucudur da. Bu yüzden de, dünyada yapılacak bir işi kalmayan, başarılacak her şeyi başarmış multi milyoner gönüllüler, bu kapsüller içinde mars gezegenine yolculuk etmek istiyorlar. Elon Musk da kendi mühendislerini (kendisi mühendis değil bir girişimcidir) toplayarak, bir uzay projesi hazırlıyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap