İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. Mars Gezegeninde Yaşam Mümkün mü?

Mars Gezegeninde Yaşam Mümkün mü?

mars2

Mars gezegeninde yaşam mümkün mü? Bu konu hep merak edilmiştir. Mars gezegeni oldum olası insanlığı gizemli bir şekilde cezbetmeyi başarmış bir gezegendir. Bu gezegene seyahat etmek orada koloniler kurmak ve yaşam alanı oluşturmak, bu alanla ilgilenen tüm bilim insanlarının hayalini süslüyor. Elon Musk da bir mühendis değil ama parası bollaşmış bir web zengini girişimci olarak, insanları MARS gezegenine yolcu etmek ve onlardan para almak istiyor. Başka bir ifade ile uzay turizmini başlatmak istiyor.  Para ile ne yapacağını bilmeyen ve dünyadaki heyecanları tamamen bitirmiş  multi milyoner insanlar için 9 ay bir kapsülde bilinmeze gidiş ve mümkün olursa 9 ay geliş toplamda 18 aylık bir yolculuk mümkün olabilir.  İnsanlar da şu aşağıdaki konularda merak gidermek için aramalar yapıyor:

mars2

 

 

 • Mars gezegeni özellikleri
 • Mars gezegeni hakkında bilgi
 • Mars görüntüleri NASA
 • Mars gezegeni görüntüleri
 • Mars’ın özellikleri maddeler halinde kısaca
 • nasa, mars görüntüleri 2021
 • mars’ın kaç uydusu vardır
 • Mars Dünya arası kaç km

 

Uzay turizmini başlatmak isteyen ve olmadık projelere milyonlarca doları harcayan Musk birçok başarısız projede yer almasına rağmen, yenilikçi olma vizyonundan vazgeçmiyor. Ancak bu iş hayal ile olacak bir iş değil.  Mars Dünya arası kaç km diye merak edenlere söyleyelim: 200 milyon km mesafe var.

Mars Gezegeninde Yaşam

 

Mars gezegeninde insanın yaşayamaması için gerekli her şey var. Tüm yokluklara ek olarak bir de tepelerinin sizi koruyamayacağı yüksek şiddette radyasyon da Mars gezegenini yaşanmaz kılan ( insan formu için) bir faktör. Atmosfer sıcaklığı -150 santigrat derecedir. Burada oksijen ve su yoktur. O halde gezegenin yüzeyinde değil de, toprağının altında bir yaşam alanı sürdürmeye çalışmak mümkün olabilir mi? Mümkün olamaz çünkü olumsuz olan binlerce faktörden sadece birini egale etmek, yaşam alanı oluşturmak için yeterli değildir. Nitekim Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bu gezegendeki araştırmalarını sürdürürken RAD dedektöründen gelen bilgileri analiz etmişler ve  Geophysical Research Letters dergisinde bir makale yayınlamışlar. Makaleye göre tepelerde radyasyon çok şiddetli. Mars gezegeni neden yüksek oranda radyasyon içeriyor, çünkü kozmik radyasyonu alma açısı çok müsait. Biz insanlık olarak Mars gezegeninde yaşamayı düşünmekten çok, dünya gezegeninde yaşamayı öğrenebilirsek başka gezegenlerde yaşam arayışları kendiliğinden bitecek.

Yorum Yap

Yorum Yap