1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kripto Para Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kripto Para Nedir ve Nasıl Çalışır?

kripto-para

Kripto Para Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kripto para birimi bir tür sanal para biriminden başka bir şey değildir. Kripto para veya sanal para birimi, diğer tüm ülkeler tarafından tanınan ve kendi ulusal sınırları içinde dolaşımına izin verilen herhangi bir paradır. Kripto para nedir ve yatırım yapmadan önce bu teknolojiyi anlamak neden önemlidir? Anlaşılması gereken en önemli şeylerden biri kripto paranın nasıl çalıştığı ve nasıl kar getireceğidir. Kripto para terimi internetin her yerinde farklı bireyler, işletmeler ve hükümetler tarafından kullanılmaktadır. Bu popülerlik nedeniyle, ilk çağdaş dijital para birimi olan BTC- Bitcoin icat edildi. Kripto para, kişiye, finansal yöntemini ele alması için bir sanal ticaret- borsa alanı oluşturur. Örneğin, kişi servetini yönetmek için bir banka yerine kendi bilgisayarını kullanabilir. Böyle bir sistemi kullanmanın birçok avantajı vardır ve bu avantajlardan biri de kullanımının çok kolay olmasıdır. Herhangi bir karmaşık protokol veya prosedürden geçmek zorunda kalmadan herkes sistemi kolayca kullanmaya başlayabilir. Bu, birçok yatırımcı arasında bu kadar popüler olmasını sağlayan şeydir. Ancak birçok kişinin de batmasını sağlayan şeydir aynı zamanda…

Kripto Para neden Popüler?

Kısa zamanda zenginlik vadeden her şey gibi, kripto para borsası da kısa sürede popüler oldu. Ancak bu borsa, manipülasyona daima açıktır.  O yüzden bu işin hinliklerini bilmeyenlerin kesinlikle bu piyasaya ekonomik danışman olmadan girmemeleri gerekiyor. Bunu neden söylüyoruz, çünkü milyarlarca dolar serveti olanlar, bir anda bir Coin para birimini gözüne kestirip, önceden satın alıp sonra da reklamını yaptıklarında, küçük yatırımcılar bu para birimini alıp değerini yükseltirler. Sonra da bir gece aniden o zengin insanlar, para yükselince hisseleri satarlar. Bu işlem 1 dakika içinde olabilir. Bu durumda küçük yatırımcıya ne oluyor? 100 bin dolarını 10 bin dolar olarak geri alıyor. Zengin yatırımcıya ne oluyor? O da 1 milyon dolarını 10 milyon dolar yapıp piyasadan çekiliyor.

Kripto Para Borsası Çok Risklidir

Bu borsanın bu kadar popüler olmasının bir başka nedeni, çatısı altında birkaç farklı para biriminin bulunmasıdır – yani, Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar Kendi kendini yöneten defterler, Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) veya Dağıtılmış Defter Teknolojileri (DGT). Tüm bu farklı yönler, tipik bir yatırımcının bir Kripto parayı nasıl kullanabileceği konusunda farklı özellikler sunar. Bununla birlikte, bu özel sanal para birimi türünün en benzersiz yönlerinden biri, dağıtılmış defter olarak adlandırılan şeyi kullanmasıdır. Bu, her bir işlemin tek bir yerde veya blokta izlenmesi ve kaydedilmesi yerine, tüm işlemin dünya çapında -dağıtılmış defter- olarak bilinen şeye kaydedildiği anlamına gelir.

 

Peki o zaman Kripto para tam olarak nedir? Bu özel sanal para birimi, belirli insan gruplarının herhangi bir başka otorite  müdahalesi olmadan kendi aralarında para transfer edebilmeleriyle ilgilenen bir İnternet gurusu tarafından geliştirildi. Ancak bu konsept, Nako’nun ekibinin umduğu çekiciliğe sahip olmadığı için tam bir başarı değildi. Bunun nedeni, Kripto para’in bir dizi nedenden dolayı yaygın bir çekicilik kazanamamasıdır. Ancak, modern teknolojinin kullanımıyla artık “blockchain” olarak adlandırılan şeyden faydalanabiliyoruz.

 

“Blockchain” kullanımıyla, esasen halka açık bir veri tabanı ile işlem yapabilirsiniz. Meslekten olmayanların terimleriyle, “blockchain”, son yıllarda ortaya çıkan farklı çevrimiçi bilgisayar ağlarının bir koleksiyonudur. “Kripto para” olarak adlandırılan şeyin en büyük çekiciliği, “Kripto Para Borsa Ticareti” olarak bilinen yeni oluşuma imkan tanıması. Kısacası bu, şu anda alış ve satışın geleneksel değişim işlevleriyle sınırlı olmak yerine, artık ticaret aracı olarak kripto para kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bu, birçok yatırımcının bugün tam olarak yararlandığı bir şeydir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap