İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kendini Yenileyebilen Madde Geliştirildi

Kendini Yenileyebilen Madde Geliştirildi

Kendini yenileyebilen madde geliştirildi

Kendini yenileyebilen madde geliştirildi. Singapurlu bilim insanları, yapay zekâ teknolojisine kayda değer bir katkıda bulundu. Tıpkı insanların yaralanan dokularını yenileyebildiği gibi artık robotlar da kendi zarar gören parçalarını kolayca onarıp, yenileyebilecek. Köpük ve elastikten meydana getirilen bu madde yapay sinir ağlarından oluşuyor. Aifoam adı verilen bu madde aynı zamanda yalnızca köpük ve elastikten meydana getirilmiş. Zarar gördüğü anda kendisini tekrar birleştirebilen bu sünger yapay teknoloji dünyasında büyük ses getirdi.

syringe-1884784_1920

Yakınlarındaki Nesneleri Algılayabiliyor

Bu sünger formdaki buluş sayesinde, robotlar yalnızca kendilerini onarıp yenilemekle kalmıyor, aynı zamanda yakınlarındaki nesneleri de algılayabiliyorlar. Kendini yenileyebilen madde geliştirildi. Bu sayede İnsan derisine olan benzerliği sayesinde robotlar dokunmayı da hissedebiliyor. Araştırmacılara göre eşi benzeri olmayan bu akıllı köpük sayesinde protez kullanıcıları da büyük kolaylığa kavuşacak. Buluş sayesinde protez kullanıcılarının daha sezgisel olabileceği ve günlük hayatlarında daha rahat edebilecekleri vurgulanıyor.

dna-163710_1280

Yapay Zekanın Geleceği

Bilim insanlarına göre bu madde, geleceğin robotlarında kullanılabilecek çığır açan bir buluş. Bu köpük sayesinde duyular aracılığı ile çalışan robotlar için büyük bir gelişme kaydedildi. Gelecekte her alanda kullanacağımız robotların tamir edilmelerine gerek kalmayacak. Kendi kendilerini bu sünger ile onarıp, yenileyebilecekler. Aynı zamanda araştırmacılar, bu köpük sayesinde robotların insanlara zarar verme ihtimallerini yok ettiğini söylüyor. Çünkü bu köpük sayesinde, robotlar siz yakınlarında iseniz sizi hissedebiliyor. Köpüğün önümüzdeki beş yıl içerisinde piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap