İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. Kablosuz Modem Nasıl Güvenli Hale Getirilir?

Kablosuz Modem Nasıl Güvenli Hale Getirilir?

kablosuz-modem-guvenligi

Kablosuz Modem Nasıl Güvenli Hale Getirilir?

Kablosuz modem güvenliği sağlamak veya iletişimi güvenli hale getirmek nasıl yapılabilir? Sisteminizin korumasını garanti edebilecek iki ana yaklaşımı düşünebilirsiniz. Ya tüm yetkisiz bağlantıları engellemek ya da hepsine izin vermek ve bağlananlar arasından ayıklama yaparak, MAC adreslerini engellemektir. İlk seçenek daha kolay ve daha kullanışlıdır. Herkese giriş izni vermeseniz dahi, mobil yazılımlarla artık WPA şifreleri kolayca kırılabiliyor. O yüzden kablosuz şifrenize güvenmeyin. Ayrıca bağlanacak kişi ( user) sayısını sınırlayın.

Kablosuz Modem Nasıl Güvenli Hale Getirilir

Kablosuz yazıcınızı kişisel bilgisayarınıza bağlarsanız, yazıcı bağlantı noktası, kablosuz modem almış olsun ya da olmasın, İnternet bağlantısı olan herkese açıktır. Bazı insanlar, yetkisiz trafiği filtrelemek için kablosuz yönlendiriciye güvenebileceklerini düşünerek hata yaparlar. Gerçek şu ki, kablosuz yönlendirici bilgisayardan veri paketleri aldığında, kablosuz modeme iletmeden önce içeriği yakalar ve kodunu çözer.

 

İnternet güvenliği konusunda endişeleriniz yoksa, güvenli bir ağ bağlantısı için kablosuz güvenlik tüneli kullanmayı düşünmelisiniz. Bir kablosuz güvenlik tüneli, belirli bilgisayarlara izinler atamanıza ve ardından ağın güvenliğini sağlamanıza olanak tanır. Bir misafir ağınıza her bağlandığında, kablosuz yönlendiriciye bir bağlantı isteği iletilecektir. Alınan verilere bağlı olarak, yönlendirici bilgiye izin verir veya erişimi reddeder.

 

Genel bir ağ kullandığınızda kablosuz modem bağlantılarının nasıl güvenli hale getirileceği konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Sizinle ağın diğer ucu arasında bağlantı olmadığından, bilgisayarınıza virüs bulaşma riski yoktur. Öte yandan, kişisel bilgisayarlardan oluşan bir ağınız varsa, bilgi ve verilerinizin çalınma riski yüksektir. Güvenli bir kablosuz yönlendirici kullandığınız sürece, verilerinizin korunduğundan emin olabilirsiniz. Ağınız çalışanlara ait kişisel bilgisayarlar içeriyorsa, bir kablosuz yazıcı erişim noktası (PAAS) kurmayı da düşünmelisiniz. PAAS, kullanıcıların doğrudan yazıcıya bağlanmak zorunda kalmadan yazdırma işlerini alabilmeleri için kablosuz yönlendiriciler aracılığıyla uzaktan oturum açmasına olanak tanır. Yalnızca doğru kullanıcıların yazıcıya erişebilmesi için, yine de kullanıcılara izinler belirtebileceksiniz.

 

Ağ yapılandırmasının göz önünde bulundurmanız gereken bir yönü WAP veya Kablosuz Erişim Sağlayıcılarıdır. Kablosuz ağ yapılandırmanızda WAP etkinleştirildiğinde, ağınızdaki çeşitli düğümler arasında bir kablosuz erişim noktası kurulur. WAP sunucusu, kullanıcıların ağa erişmesine ve İnternet’te gezinmesine izin verecektir. Ancak, WAP seçeneği devre dışı bırakılırsa, bir bilgisayar korsanı İnternete bağlanamaz.

Kablosuz Modem Güvenliği

Kablosuz modem güvenliği hakkında daha ayrıntılı bilgi için ağ yöneticinize danışabilirsiniz. Çoğu büyük şirketin, dizüstü bilgisayarlarda ve diğer ağ cihazlarında depolanan hassas bilgiler nedeniyle kendi bilgisayar ağı ve özel paralı  güvenlik sistemi vardır. Ağınızın güvenliğini sağlamak çoğu büyük şirketin birinci önceliğidir. Bunun nedeni, ağa yapılan herhangi bir kötü niyetli saldırının, şirketin operasyonlarına ciddi şekilde zarar vermesi veya kapatması olabilir.

 

Kablosuz ağların nasıl güvenli hale getirileceği süreci, her ağ türü için farklılık gösterir. Ancak ortak nokta, kablosuz ağların yetkisiz bağlantılardan korunmasını sağlamaktır. Çoğu büyük şirket artık yerel kablosuz sağlayıcıları tarafından sağlanan kablosuz ağ güvenlik hizmetlerini kullanmaktadır. Ağ yapılandırmanızda uygun güvenlik özelliklerini kullanırken kablosuz bir ağın güvenliğini sağlamak artık çok kolay.

 

Ancak birçok küçük işletme bu lükse sahip değildir. Kablosuz ağları olan küçük bir işletmeniz varsa, çok geç olmadan ağınızın güvenliğini sağlamak için adımlar atmalısınız. İnternete bağlanmak için en güncel teknolojiyi kullansanız bile, kablosuz ağlarınızın güvende kalacağının garantisi yoktur. Kablosuz ağ, yaşayan ve nefes alan bir şeydir.

 

Bu nedenle kablosuz modem güvenliğinin nasıl sağlanacağını öğrenmek önemlidir. Yetkisiz bir kişi kablosuz yönlendiricinizi ele geçirse bile ağınızın güvende kalacağından emin olmalısınız. Bir ağın güvenliğini sağlamanın en iyi yolu, kablosuz yönlendiriciyi bir kablosuz güvenlik modülü ile yapılandırmaktır. Modül, şifreleme ve kimlik doğrulama gibi ek güvenlik özellikleri eklemenize izin verecektir.

 

Kablosuz ağınızın güvenliğini sağlamak, işinizin başarısı için çok önemlidir. Kablosuz modemin nasıl güvenli hale getirileceğini öğrenmek, ağınızın güvenliğini sağlamanın yalnızca ilk adımıdır. Yetkisiz erişimi önlemek için ağınızın doğru şekilde yapılandırılması gerekir. En kolay yol, tüm girişleri engellemek sonra da sizin izin vereceğiniz MAC adreslerini tek tek seçip, interneti onlarla paylaşmaktır. Biraz uğraştırıcı ama ücretsiz ve kesin güvenilir bir yöntemdir.  Modeminizde, WPS pini de devre dışı bırakmayı unutmayın.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap