1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kablosuz modem Güvenliği Nasıl Sağlanır

Kablosuz modem Güvenliği Nasıl Sağlanır

featured

Kablosuz modemler etrafa elektromanyetik dalgalar yollayarak verileri mobil cihazlarımıza tabletlerimize dizüstü bilgisayarlarımıza kablosuz bağlantı yapmamızı sağlarlar. Ancak modeminize bağlanmasını istemediğiniz kişilerin bağlanmasını engellemek, izinsiz girişleri engellemek için önemli güvenlik önlemleri  almanız zor değil.

Kablosuz İzinsiz Bağlantıları Engelleme

 

Günümüzde çeşitli mobil programlar kablosuz modem şifrelerini kolayca kırabilecek yeteneğe sahiptirler. Bu yüzden sadece kablosuz modem şifresini kalabalık tutarak modemin güvenliğini sağlamak mümkün değildir. Bu yazımızda kablosuz modem güvenliği kesin olarak nasıl sağlanır anlatmaya çalışacağız. Böylece siz de istenmeyen kişilerin modeminize kablosuz olarak bağlanmasını engelleyebilirsiniz.

 

Kablosuz modem Güvenliği

 

İlk yapacağınız iş kablosuz modeminizin ara yüzüne giriş yaparak kullanıcı adı ve şifreyi doğru girip kablosuz modem ayarlarına gelmek olacaktır. Her modemin farklı bir ara yüzü bir farklı bir fabrika kullanıcı adı ve şifresi bulunmaktadır. Modeminizin üzerindeki model numarasını internet  aracılığı ile arama motorlarına Giriş yaparak fabrika kullanıcı adı ve şifresini temin edebilirsiniz. Modeme giriş yaptıktan sonra da bu kullanıcı adı ve şifreyi değiştirmenizi öneriyoruz. Burada yapacağımız ilk iş Modem ara yüzüne girerek bu menüde kablosuz ayarlar sekmesinden kablosuz Mac filtreleme sekmesine tıklamanız gerekiyor. Bu menüye tıkladığınızda karşımızda kablosuz mac filtresi Etkin, izin ver veya sakla sekmelerinin altında Mac adresleri durum, açıklama gibi kavramların olduğu bir tablo gelecektir.  Bu noktada Sizin yapacağınız şey modeme bağlanmasını istediğiniz kimselerin Mac adreslerini buraya girmek ve bunların dışındaki herkesi yasaklamak olacaktır. Sizin ve ailenizin laptop telefon tablet cihazlarının Mac adreslerini bu alana teker teker girerek sayfada gördüğünüz gibi izin ver sekmesi seçili olduğu halde ayarları kaydetmeniz yeterli olacaktır.

 

Bu ayarları yaptıktan sonra şifrenizi kırsalar dahi hiç kimse modeminize girip Kablosuz internete çıkamaz. Sizin izin verdiklerinizi dışında hiç kimse şifre kırıcı programlarla modeminize giriş yapamaz. Modeminize giriş yapabilmeleri için modeminize kablolu olarak bağlanmaları gerekiyor. Eğer siz modem ara yüzü ve şifresini fabrika ayarlarında bıraktıysanız kolayca Modem ara yüzüne girebilirler. Oradan da ayarları değiştirerek kendi cihazlarına internet bağlayabilirler. Bu yüzden modem ara yüz giriş ve şifresini değiştirdikten sonra mutlaka kablosuz Mac filtreleme sekmesinden bu ayarlarınızı yapın.

Etiketler; kablosuz mac filtre, kablosuz modem güvenliği, izinsiz girişleri engelleme, kablosuz modem kurulumu

Yorum Yap

Yorum Yap