1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Jüpiter’in en büyük gizemlerinden biri çözülebilir

Jüpiter’in en büyük gizemlerinden biri çözülebilir

featured

Tıpkı Dünya gibi, Jüpiter de gezegenin manyetik alanında yarışan yüklü parçacıklar tarafından yönlendirilen kutup ışıklarına ev sahipliği yapar. Bu yüklü parçacıklar atmosfere çarptığında elektromanyetik radyasyon yayarlar.

Bununla birlikte, Jüpiter’in auroraları (beklendiği gibi) evde gördüğümüz yanardöner ekranlardan çok daha güçlüdür. Jüpiter’in aurora görüntülerinde salınan yüzlerce gigawatt X-ışını enerjisi, tüm insan enerji ihtiyaçlarını (anlık olarak) beslemek için güçlü bir enerji olacaktır.

Ve garip bir şekilde, her yarım saatte bir parlayan ve bu gizeme başka bir parça ekleyen düzenli ışık parlamaları da var. Jüpiter.

“40 yıl önceki keşiflerinden bu yana, Jüpiter’in x-ışını parlamalarını üreten süreçler bilinmiyordu. Burada, Jüpiter’in x-ışını parlamalarını üreten süreçleri ortaya çıkaran ve karasal iyon aurora ile şaşırtıcı benzerlikler gösteren eşzamanlı in situ uydu ve uzay tabanlı teleskop gözlemlerini rapor ediyoruz.

Jüpiter’in manyetik kutuplarının yakınında, her birkaç on dakikada bir X-ışınlarının yanı sıra ultraviyole, kızılötesi ve radyo dalgalarında patlayan düzenli flaşlar görülür. Kırk yıl boyunca, Jovian auroral ışıklarının nedeni bir sır olarak kaldı.

Bu fenomeni incelemek için araştırmacılar, Avrupa Uzay Ajansı’nın XMM-Newton gözlemevinden alınan 26 saatlik X-ışını verilerini, aynı anda Jüpiter’in yakın çekim görüntüleri ile karşılaştırdı. Juno yörünge aracı.

Jüpiter’in bu gizeminin, Gezegenlerin Kralı’nın manyetik alanındaki periyodik titreşimlerle tetiklendiğini buldular. Bu titreşimlerin Jüpiter’i çevreleyen plazma (iyonize gaz) içindeki dalgaları tahrik ettiği bulundu.

Aurora, Hubble Uzay Teleskobu tarafından Jüpiter'in Kuzey Kutbu'nda görüldü.
Aurora, Hubble Uzay Teleskobu tarafından Jüpiter’in Kuzey Kutbu’nda görüldü.

Ağır iyon parçacıkları daha sonra Jovian atmosferine çarpmadan önce bu dalgalar boyunca gezinirler. röntgen. Bu çalışma sırasında, her 27 dakikada bir, şaşırtıcı bir düzenlilikle düzenli flaşlar ortaya çıktı.

“Jüpiter’in kırk yıldır X-ışını aurora ürettiğini gördük, ancak bunun nasıl olduğunu bilmiyorduk. Sadece iyonlar gezegenin atmosferine çarptığında üretildiklerini biliyorduk… Artık bu iyonların plazma dalgaları tarafından taşındığını biliyoruz – benzer bir süreç Dünya’nın kendi aurorasını üretse de daha önce önerilmemiş bir açıklama” diye açıklıyor.

Bu süreçteki yüklü iyonlar, Jüpiter’in oldukça volkanik en içteki büyük uydusu tarafından sağlanır. Io. Elektronlarından sıyrılan bu, devasa gezegenin etrafında bir plazma halkası oluşturur.

Jüpiter, büyük bir manyetik alana ev sahipliği yapıyor – kendi dünyamızdakinden kabaca 20.000 kat daha büyük. Bu çalışmada incelenen manyetik alan dalgalarının nedeni belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, bu salınımlar güneş rüzgarı veya Jüpiter’in etrafındaki plazma akışlarından kaynaklanabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap