İnternetin Yararları ve Zararları

Internetin-Yararlari-ve-Zararlari

İnsanlar World Wide Web’in içeriğini ve kapasitesini keşfetmeye devam ettikçe, internetin birçok avantajı ve dezavantajı olduğunu göreceksiniz. İnternet, bireylere birbirleriyle iletişim kurmaları için birçok yeni yol sağlamıştır. İnsanlar için yeni kariyer fırsatları yarattı ve insanların çevrimiçi alışveriş yapmasını ve iş yapmasını her zamankinden daha kolay hale getirdi ve getirmeye de devam ediyor. İnternet, yüz milyonlarca insanın her gün kullandığı hızla büyüyen bir ortamdır. Tüm bu avantaj ve dezavantajlarla birlikte, bu yeni icadın sizin için doğru olup olmadığına karar vermeden önce internet ve sizin için neler yapabileceği hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir.

 

  • internetin zararları 5. sınıf
  • İnternetin zararları
  • İnternetin yararları ve zararları İngilizce paragraf
  • internetin yararları 3. sınıf
  • İnternetin Yararları ve Zararları ile ilgili Makale
  • İnternetin insan sağlığına zararları
  • internetin zararları 4. sınıf

 

İnternetin avantajları ve dezavantajları, interneti neden kullanacağınız ile ilgili olarak değişebilir. Eğlence aracı oyun aracı sohbet aracı ya da kumar oynamak için film izlemek için müzik dinlemek için kullanacaksanız, zamanınızın çoğunu alma gibi zararı olacaktır. Sosyal aktivitelerinizi en aza indirecek ve sizi ekrana kilitleyecek binlerce farklı yol ve imkan sunan internet, uzun yıllar kullanıldığında bağımlılık da yapar. İnternetin kesilmesi ya da cihazınızın bozulması sizi tedirgin ediyorsa bağımlılık başlamış demektir. İşiniz olmadığı halde saatlerce web ortamında amaçsızca veya eğlence için gezinmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz yine internet size zarar verecek demektir. Öte yandan dünyanın ucundaki bilgileri almak kendiniz geliştirmek dil öğrenmek bilim teknolojiyi takip etmek için ya da işletmenizi geliştirmek için kullanıyorsanız çok yararlı bir araç olduğunu söyleyebiliriz.

İnternetin Sınırsız Özgürlük Alanı Olması

Bugün, internetin kontrol protokolü sayesinde dünyanın her yerinden web’de gezinebilirsiniz. Bu, interneti çok daha erişilebilir hale getirerek dünyanın herhangi bir köşesinden yeni insanlarla pratik olarak hiçbir ücret ödemeden tanışmanıza olanak tanır. Eskiden insanlar internete bağlanabilmek için büyük bir ücret ödemek zorundaydılar, ancak kontrol protokolü sayesinde, internet hizmetini uzak yerlere, maliyetinin çok altında bir maliyetle getirmeyi mümkün kıldı.

 

İnternetin bir diğer avantajı ve dezavantajı, her tür bilgiye ulaşma imkanı sağlamasıdır. İstenen ve istenmeyen; yararlı ve yararsız her tür veriye bu alanda rastlayabilirsiniz. Ama öte yandan da  kendinizi artık tüm dünyaya tanıtmak için fırsat eşitliği getiren bir büyük bir araç olarak internet çok güzel şeylere ulaşmanızı sağlayabilir. Fark yaratma kabiliyetiniz varsa internet sizi zengin edebilir.

İnternetin en büyük avantajlarından biri, onu kullanarak birçok farklı şey yapabilmenizdir. Bunlardan en önemlisi para kazandıran iş. Bugün çalışmaktan daha fazlasını yapabilirsiniz. Aslında, yatağınızda otururken çalışabilirsiniz, bu nedenle internetle gerçekten bir şeyler yapamazsanız veya üretemezseniz gerçek bir girişimci olarak kabul edilmezsiniz. İnternet, her türlü işi yürütmenizi çok daha kolay hale getiriyor, çünkü ihtiyacınız olan her şey tam anlamıyla parmaklarınızın ucunda.

Bununla birlikte, internetin bilmeniz gereken bazı dezavantajları da vardır. Her türden iyi kötü her profil ile tanışma imkanı sunması ve bunun önlenememesi… Bu yüzden çocuklar için internet çok tehlikeli olabilir. Ebeveynler, çocuklarını dünyaya açılan bu sınırsız alandan mümkün mertebe koruyarak, kısıtlamalar getirmeye çalışıyorlar. Öte yandan da milyarlarca dolar pazarı olan oyun sektörü insanları ekran başına kilitlemek için grafikleri zorluyorlar. Çocukların oyun oynama hakkı elbette var ama saatlerce ekran başına kilitlenmek çok zararlı. Hem beyin- zihin gelişimi için hem de kişisel gelişim için zararlıdır.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version