1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İnterneti Kim İcat Etti?

İnterneti Kim İcat Etti?

Interneti-Kim-Icat-Etti

İnterneti Kim İcat Etti?

İnternet günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi, ancak herkes interneti kimin icat ettiğini bilmiyor. Orada birçok teori var, ancak gerçek cevap, internetin Bilgisayar Bilimi ve diğer alanlardan gelen birkaç büyük teknolojik yardımla bireyler tarafından yaratılmasıdır. İşte interneti kim icat etti sorusunun cevabı…

İnternetin İcadı

İnterneti bugün olduğu hale getirmek için muhtemelen en fazla emeği geçen kişi Tim Berners-Lee isimli adamdır.  Aslında, bir köprü metni sisteminin orijinal icadı daha sonra Kaliforniya Üniversitesi tarafından kabul edildi ve daha sonra ARPAnet veya ilgili kamu Radyo sistemlerini oluşturmak için kullanıldı. Aslında internetin icadının kaynağı ABD olarak görülse de çeşitli ülkelerde, bu ağı oluşturmak için çalışmalar, ortak olarak devam ettiriliyordu.

İnternetin İcadının Arkasındaki Adam Tim Berners Lee

İnternetin mucidi olarak bilinen ilk insanlardan biri Tim Berners Lee idi. Küresel bir ağ için temel protokolleri bulmak amacıyla diğer bilgisayar bilimcilerinin yanı sıra Amerika’daki Bell Labs kuruluşunda birçok mühendisle birlikte çalıştı. Yaptığı şeylerden biri, bugün hala kullanımda olan tek tip bir kodlama yöntemi için Tim Berners-Lee standartlarını yaratmaktı.

Birkaç yıl sonra Robertuzzi, ARPANET adı verilen Tim Berners-Lee standartlarına uyan bir uzantı yarattı. Birkaç yıl içinde, bu, USENET tarafından geliştirildi. Buna ek olarak, ağ iletişimi sağlama amacıyla yazılım oluşturmak için çalışan ve ilk ticari ağ yazılımını geliştiren Haliburton adında bir kişi vardı. Bu iki adam interneti bugün olduğu hale getiren kişilerdir.

İnsanlar interneti kimin icat ettiği konusunda, bu icadın bir kişi tarafından değil, ortak bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkarıldığı gerçeğini göz önünde bulundurmalı. 90’lı yıllarda küresel paket ağının operasyonel bir hizmet haline gelmesi ile internet, gelişim gösterdi. Şu anda geniş bantlı Bilgi Servisi veya WDI olarak bilinen şeyin gelişimi sayesinde internet gelişimine devam etti. Bu arada uydu iletişim protokolleri de internet ağı için kullanılmak üzere araştırma konusu oldu.

Bu başarı da Japonya’da JPL olarak bilinen ve veri göndermek ve almak için teknolojiyi kullanmakla ilgilenen bir şirket sayesinde gerçekleşti. Bu, verilerin daha önce olduğundan çok daha yüksek bir oranda aktarılmasına izin verecek ve bu da bilgilerin hızlı ve güvenilir bir şekilde gönderilmesine ve alınmasına izin verecekti. Tüm bu ortak çalışmaların başarısı modern world wide Web’in yolunu açtı.

Yorum Yap

Yorum Yap