1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İnternet Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

İnternet Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Internet-bagimliligi

İnternet Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

İnternet bağımlılığı yaygın olarak yanlış anlaşılmaktadır ve birçok insan bunun doğasını veya sonuçlarını tam olarak anlamamaktadır. Bu terim; internet bağımlılığı terimi, yeni bir kavramdır. Günümüz modern insanının psikolojik bir hastalığı olma yolunda ilerliyor.

İnternet bağımlılığı

İnternet bağımlılığının en büyük zararlarından biri, hareketsiz yaşamın getirdiği sağlık sorunları, göz sorunları, sırt-bel ağrıları, ayak ağrıları ve sosyal aktivitelerden sıyrılma, sanal dünya içinde yaşamaya başlama sorunudur.

Online ortamda çok fazla zaman geçiren insanın hayatında önemli kesintiler meydana geliyor, İnternet bağımlılığı üzerindeki kontrol eksikliği, pc başında saatlerce kalmak, diğer yaşam aktivitelerini engelliyor. Bunun nedeni ise basittir, gerçek dünyanın size sunamayacağı kadar, sınırsız ve renkli bir sanal dünyadan söz ediyoruz. Fazla aktivitesi olmayanlar için bir kurtuluş olarak görülüyor internet bağımlılığı…

İnternet bağımlılığı çoğu zaman, Kişinin hayat standartlarını  bozmanın yanı sıra, internet bağımlılığının finansal sonuçları da olabilir. Bağımlılar, bilgisayar kullanımı ile o kadar enerji ve zaman tüketir ki, finansal sorumluluklarını ve/veya ilişkilerini ihmal ederler.

Web ortamında uzun saatler geçirmek, çoğu insan için, sınırsız sanal imkanlarla bir şeyler yapmak için çevrimiçi olmak tamamen normal ve üretken bir faaliyettir. Ne yazık ki, birçok insan için, çevrimiçi olmak, sorumluluklardan sürekli olarak uzaklaşmak anlamına gelir. Çoğu insan günlerinin yarısını rastgele web sitelerine göz atarak geçirir. Bir kez durup düşününce, bunu her gün yapıyorsanız, gerçekten hayatın sorumluluklarından kaçırıyorsunuz demektir. İnternet bağımlılığı sadece bir bilgisayara saatlerce odaklanamamayı değil, aynı zamanda internet bağımlılığını da besliyor.

 

Bilgisayar Oyun Bağımlılığı

 

Gelişen oyun teknolojileri, bizleri 3D sanal bir gerçeklik dünyasında, istediğimizi yapma imkanının olduğu çok cazip bir aleme çekiyor. Dünyada, yapamadığımız çok şeyi 3D sanal ortamlarda yapabiliyoruz. Bu da psikolojik bir tatmin duygusu veriyor ki zaten oyun bağımlılığı sebebi de budur.

İnternet bağımlılığı tehlikeli olabilir çünkü bipolar bozukluk, anksiyete bozuklukları, sosyal anksiyete bozuklukları, panik bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluklar vb. gibi rahatsızlıkları besler ve tetikler. O yüzden bilgisayar oyunlarına ayrılan zamanın, kısıtlanması, daha çok sosyal aktiviteye katılım sağlanmalı, bilgisayar, bir eğitim aracı olarak kullanılmalı. Bu şekilde bilgisayar bağımlılığı, internet bağımlılığı ve mobil telefon bağımlılığı bir sorun olmaktan çıkacaktır.

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap