İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Hubble Uzay Teleskobu Nedir?

Hubble Uzay Teleskobu Nedir?

Hubble uzay teleskobu (HUT)

Hubble uzay teleskobu (HUT) uzay mekiği Discovery tarafından Nisan 1990’da STS-31 görevi esnasında dünya yörüngesine taşınmış bir uzay teleskobudur. İsmi ise Amerikalı Astronom Edwin Hubble’dan gelmektedir. Hubble Uzay Teleskobunun faal olduğu süre tam olarak 20 yıl 7 aydır. Kütlesi 11.110 kilogramdır. Çapı 2.4 metredir. Bu uzay teleskobu dünya atmosferinin dışında olması sebebiyle yeryüzündeki teleskoplara göre daha avantajlıdır. HUT, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın ortak bir çalışmasıdır. HUT tarafından çekilen Hubble ultra derin alan isimli fotoğraf şuana kadar çekilmiş en uzak mesafeden alınmış detaylı bir görüntüdür. HUT un bakımı uzayda astronotlar tarafından yapılabiliyor ve bu özelliğe sahip tek teleskoptur.

hubble-telescope-1347645_1920

Hubble Uzay Teleskobunun Çektiği Görüntüler

Hubble Uzay Teleskobu (HUT) tarafından çekilen görüntülerden bazıları Messier 82 isimli görüntü. Orion Bulutsusunun HUT tarafından çekilen bir görüntüsü. Eta Carinae ve onun etrafını saran Homunculus Bulutsusu HUT tarafından çekilmiş görüntüsü. Son olarak birçok galaksinin Hubble uzay teleskobu tarafından çektiği görüntü.

space-5181687_1920

Hubble Uzay Teleskobu Görevi Ne Zaman Son Bulacak

Hubble uzay teleskobunun ardılı olan 2021’de son bakımları yapılan James Web Uzay Teleskobu (JWUT), çalışmaya başlayana kadar HUT görev alacak. Birçok açıdan daha üstün araştırma programlarına sahip olacak. Kasım 2021 de fırlatılması beklenen James Web Uzay Teleskobu yörüngeye oturduktan sonra Hubble uzay teleskobunun görevi son bulacağa benziyor.

Yorum Yap

Yorum Yap