İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Fiber Optik Kablo

Fiber Optik Kablo

fiber-optik-kablo

Fiber Optik Kablo

Hiç fiber optik kablo ile internetin görüntülerin bilgilerin resimlerin nasıl iletildiğini merak ettiniz mi?  Fiber optik kablo nedir merak etmiş olabilirsiniz. Evinize bir fiber optik internet ağı kurmanın maliyetine bakarsanız bu son derece pahalı bir yatırım gibi görünebilir. Mesele şu ki, fiber optik kablolama günümüzde ışık hızında internetin her noktaya ulaşmasını sağlayan bir sistem olarak kullanılıyor. Fakat geçtiğimiz günlerde, Japon bilim insanları, saniyede 319 TBit fiber optik veri aktarım hızlarına ulaşan bir sistem geliştirdiler. Japon mühendislerin geliştirdiği bu sistem, 3.000 km uzağa bir saniyede 319 TBit hızında veri akışı sağlıyor. Bunu da foton çip kullanarak başardılar. Daha önce de bu bilim insanları saniyede 44 TBit hızında veri aktaran bir sistem geliştirmişlerdi.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

 

Fiber optik kablolar, datanın ışığa çevrilmesi yöntemini kullanıyor. Eğer tek bir fiber içinde, ek veri iletiminin yolunu bulursanız, başka bir ifade ile dalga boyunu bölerek çoğullama yapabilseniz söz konusu fiber optik kablolarla istenen hızlara ulaşabilirsiniz. Fiber optik ağ içinde bir data 70 km gider sonra da bir amplifikatör ile güçlendirilerek bir 79 km daha gider. Her 70 km noktasında bir amplifikatör vardır.

İnternet kullanımı için iki tip fiber optik kablo sistemi vardır. Biri tek bir fiber optik kablo kullanırken, diğeri çok katmanlı fiber optik kablo kullanır. Bu sistemlerin her biri geleneksel bakır tel sistemine göre çeşitli avantajlar sunar. Bu makale, fiber optik kablo ve internet hızının sizin için neden önemli olduğunu daha yakından inceleyecektir.

Fiber optik kablonun ve internet hızının en büyük avantajlarından biri, diğer veri aktarım araçlarından çok daha hızlı olmasıdır. Genel bir kural olarak, telefon hatları ve elektrik kabloları tarafından kullanılan tipik iletim hızından 50/100 kat daha hızlı iletim sağlar. Bir fiber optik kablonun ve internet hızının üretilme hızı büyük ölçüde iki kablo arasındaki mesafe ile belirlenir. Basitçe söylemek gerekirse, fiber optik kablolama bakır Telden çok daha uzun bir optik yola sahiptir, bu yüzden daha fazla hareket eder. Bununla birlikte, kabloyu satın alırken fiber optik kablo veya internet hızı önemli bir husussa, fiber optik kablonun uzunluğu boyunca çalıştırmak için gereken bakır tel miktarını da göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Fiber optik kablo ve internet hızı sizin için önemli bir sorunsa, muhtemelen ekstra teller için ekstra harcamalardan kaçınarak mümkün olan en kısa rotayı satın almak isteyeceksiniz. Fiber optik kablo ve internet hızının bir diğer büyük avantajı, bakır Telden çok daha güvenilir bir iletim kaynağı sağlamasıdır. Bunun nedeni, fiber optik kabloların sinyali iletmek için çok fazla temas noktasına (veya fibere) sahip olmamasıdır. Bu düşünceyle, fiber optik kablonun ve internet hızının en büyük avantajı, sinyalde daha az kopma ile uzun mesafelerde bilgi iletilmesine izin vermesidir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap