İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Elon Musk & Neuralink Projesi ile 363 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Elon Musk & Neuralink Projesi ile 363 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Neuralink

Elon Musk & Neuralink Projesi ile 363 Milyon Dolar Yatırım Aldı

ElonMusk tarafından ortaya atılan Neuralink projesi 2016 yılında dünyada tanınmaya başladı. Bir maymunun, düşünce ile bilgisayar oyunu oynaması, maymunun beynine yerleştirilen bir çip ile gerçekleşti ve şirket bu görüntüleri tüm dünyaya yaydı.

Neuralink biyotıp alanında çığır açacak bir potansiyel barındırıyor. Bu proje ile asıl amaçlanan şey, insan beynine çip takılması ve insanların düşüncelerinin bilgisayar ekranlarına yansıtılmasıdır. Protez beyin nöronları geliştiren Musk, bu şekilde konuşamayan hastaların, bilgisayar monitörü yardımı ile iletişimi amaçlanıyor.

Elon Musk ve Neuralink

Neuralink’in beyin ara yüz sistemi nedir ve nasıl çalışır? Sistem, bir kişinin beyninin görüntülerini yakalamak için kızılötesi ışıkla kullanılan bir tablet PC kullanır. Görüntüler daha sonra PC’den kablosuz olarak hastanın kafatasının arkasına implante edilen bilgisayarlı bir platform gibi nöro haptaki bir işlemciye gönderilebilen verilere dönüştürülür. İşlemci görüntüleri işleyecek ve daha sonra kablosuz olarak işlenmiş veriyi kaslara bağlı olan cihaza gönderecek. Böylece, düşünce gücü ile felçli hasta, kendi uzuvlarını kontrol edebilecek.

Nöro Hap Nasıl Çalışıyor?

Nöro hap nedir ve nasıl çalışır? Bunu şöyle açıklayabiliriz: Araştırmacılar deneklere elektrotlar bağlıyorlar ve beyinlerinin elektrik stimülasyonunun nasıl işlediğini görmek için EEG kullanarak farklı testler yapıyorlar. Araştırmacılar, nöro Hub modellerinin, şu anda felç- inme ve travmatik beyin yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılan aynı teknolojiyi kullanarak felçli hastalara tam hareketliliği geri getirmeye çalışıyorlar. Her şey yaşam konforunu arttırmak için. Ancak şimdi bunu başarmak için çok erken ve buna rağmen Elon Musk Neuralink projesi için şimdiden 363 milyon dolar parayı yatırım amaçlı aldı bile. İnsan beyninin sinir ağlarını, makine ile birbirine bağlamak ve beyin komutlarını makineye verme düşüncesi gerçekten harika bir proje. Ancak ileride böyle bir proje tam olarak faaliyete geçse de, bazı sorunlar olacak. Bu sorunlar, insan beyni ile monitör arasındaki kablosuz ağa sızan korsanların işleri daha kötüye götürmesi, hastayı manipüle etmesi gibi sorunlar olabilir. Projenin geleceğini zaman gösterecek.

Yorum Yap

Yorum Yap