İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Elektrikli Uçaklar Geliştirildi

Elektrikli Uçaklar Geliştirildi

featured

Elektrikli uçaklar geliştirildi. Elektrikli uçaklar geçmişte ne kadar imkânsız gibi görülse de günümüzde mümkün hale gelmiştir. Bu son teknoloji uçaklar ile gelecek için çok daha temiz bir çevre ve ekosistem yaratmak mümkün olacaktır.

2008’de, petrol fiyatlarının yükselmesi ile elektrikli araçlar üzerinde çok hızlı bir şekilde artış başladı. Bu artış beraberinde uçakların da elektrikli olabileceği düşüncesini ortaya çıkardı.  1986’da Rutan, elektrikli bir uçakla ilk defa kesintisiz olarak uçuş gerçekleştirmeyi başarmıştı. Bu uçuştan 30 yıl sonrasında dünyadaki ilk seyahat tamamlandı. Böylelikle elektrik ile ilk çalışan uçağın uçacağı ilk çevre belirlendi.

Elektrikli Uçaklar Geliştirildi

Avrupa Komisyonu’nun verileri, uçakların emisyonlarının günümüzde toplam olarak AB Sera gazı emisyonunun yaklaşık olarak yüzde 3’ünü ve de dünya üzerinde sera gazı emisyonunun yaklaşık olarak yüzde 4 ‘ü nü oluşturduğunu söylüyor. Bu oran gün geçtikçe artacaktır.

Elektrikli Uçak Avantajları

Elektrikli uçaklar geliştirildi. Yolcular açısından da elektrikle çalışan uçaklar büyük bir avantaj sağlayabilecek. Elektrikli uçaklar çok daha ucuz bilet fiyatı ile hizmet verecek olup çok az gürültü ile çalışacaktır.  Yakıt ile çalışan normal uçaklara kıyasla çok daha yükseğe çıkan bu uçaklar, bu tarz yüksekliklerde çok daha az verimle çalışan klasik motorların tam tersine, hava direncinin çok daha az olduğu çok daha yüksek irtifalarda da performansı koruyabilecektir.

Elektrikli Uçaklar ile İlgili Çalışma Yapan Şirketler

  • Zunum Aero
  • Airbus E-Fan X
  • Eviation Alice
  • Wright Electric
  • Ampaire
  • Joby Aviation

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap