1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. DSL- Dijital Abone Hattı (Digital Subscriber Line) Nedir?

DSL- Dijital Abone Hattı (Digital Subscriber Line) Nedir?

Dijital-Abone-Hatti-Digital-Subscriber-Line-Nedir

DSL -Dijital Abone Hattı (Digital Subscriber Line) Nedir?

 

DSL – Dijital Abone Hattı, (Digital Subscriber Line) dijital bilgileri telefon hatları üzerinden iletmek için telekomünikasyonda yaygın olarak kullanılan çeşitli teknolojiler için bir genel terimdir. Telekomünikasyon dilinde DSL terimi, İnternet servis sağlayıcılarını ve telefon operatörlerini bağlamak için en yaygın olarak kurulan DSL teknolojisi olan dijital abone hattı anlamına gelir. Geleneksel telefon hattı sisteminin aksine DSL’nin veri iletimi için mevcut bakır hatlarından daha verimli bir ağ kullanması söz konusudur. Bu teknoloji düşük bant genişliği maliyetinde uzun mesafelerde büyük miktarda veri iletmeyi çok verimli hale getirir.

Digital Subscriber Line- DSL

Geleneksel telefon sistemine alternatif olarak dijital abone hattı kullanmanın ana avantajlarından biri fiyatıdır. Geleneksel telefon hatları ile karşılaştırıldığında, daha düşük maliyetle daha yüksek bir veri hızı sunar. Ayrıca, tüketicinin istediği hızı ve indirme limitini seçmesini sağladığından, tüketicinin İnternet bağlantısı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlar. Dijital abone hattı hizmeti (DSL) ile müşteriler bağlantı hızı üzerinde daha fazla kontrole sahip olur ve her gün ne kadar veri indirmek istediklerine kendileri karar verebilirler.

Dijital abone hattı hizmeti telekomünikasyon sektöründe devrim yarattı. Bakır tel kullanımını ortadan kaldırmış ve evlere, ofislere ve küçük işletmelere yüksek hızlı internet bağlantısı getirmiştir. Bu tür İnternet bağlantısı, onu çevirmeli bağlantı, kablo, DSL ve mobil hizmetler gibi diğer İnternet bağlantı türlerinden ayıran bir dizi özelliğe sahiptir. Aslında, dijital abone hattı yüksek kaliteli ses ve video sunma yeteneğine sahiptir.

Dijital abone hattı için kullanılan teknoloji, başlangıçta ATM makinelerinde kullanılan teknolojiye dayanıyordu, ancak daha sonra geniş bant İnternetten tam olarak yararlanmak için değiştirildi. Sayısal abone hattı hizmeti sayesinde geniş bant internet kullanımında sese ihtiyaç duyulmaz. Bunun yerine, müşterilere doğrudan web sitesinde görüntülenebilen yüksek kaliteli ses ve video akışları sağlanır. Bu akışlar herhangi bir indirme gerektirmez. Ayrıca müşterilerin, çevrimiçi video akışları için mükemmel olan sınırlı bant genişliğine sahip bir İnternet bağlantısındayken bile web sitesine dijital hızlarda erişmelerini sağlar.

Bugün mevcut olan dijital abone hattı hizmetinin iki türü vardır. İlk tür, dijital protokoller kullanarak sesli iletişim sağlar ve ikinci tür, geniş bant bağlantısı üzerinden yüksek hızlı veri iletimi sağlar. Hem ses hem de veri iletişimi, dijital abone hattı kullanılarak sağlanır. Bir de dijital telefon hizmeti var. İkincisi, bir geniş bant telefon hattı kullanarak İnternet üzerinden sesli aramalar sağlarken, dijital video hizmeti olan şey, bir geniş bant bağlantısı üzerinden dijital video sunar.

Dijital abone hattı hizmetinin evlerde yaygınlaşmasıyla geleneksel telefon hizmetinin yerini almıştır. Bu, insanların dijital olanı kullanmanın birçok farklı yolu olduğu anlamına gelir. Günümüzde analog telefonlardan dijitale geçiş yapan birçok kişi bunu yapacak. Dijital olanın verimli çalışabilmesi için hem ses hem de veri aktarımlarının gerçekleşmesi için geniş bantlı bir İnternet bağlantısı olmalıdır.

Modem DSL Işığı Yanmazsa Ne Olur?

Eğer modem DSL ışığı yanmazsa, interneti alamazsınız. Ülkemizde gerek Türk Telekom tarafından sağlanan gerekse Google tarafından sağlanan 2 dizi ve 4 haneden oluşan DSL numaraları ( 8.8.8.8-8.8.4.4 ) üzerinden internete çıkış yapılır. DSL ışığı yanmazsa  modem internet alamaz ve veremez. DSL ışığı yandıktan sonra internet ışığı da sabitlenir ve böylece hatta internet gelmiş olur.  Dsl ışığı yanmıyorsa, modeminizin arkasındaki J11 jack ile girişi yapılan telefon ve bilgisayara bağlantı sağlayan splitter cihazına bağlı olan kabloda sorun var demektir. Modemi kapatıp 30 saniye bekleyip yeniden açın, yine dsl ışığı yanmıyorsa, modem arkasına gelen hat kablosunu değiştirin. Yine çözüm olmazsa 444-0- 375 numaralı hattı arayın. Bu hat Türk Telekom hizmet hattıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap