1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dijital Para Çeşitleri Nelerdir?

Dijital Para Çeşitleri Nelerdir?

Dijital-Para-Cesitleri-Nelerdir

Dijital para çeşitleri nelerdir? diye sorulduğunda çoğu kişinin aklına ilk gelen isim Bitcoin olmaktadır. Bitcoin 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürülen ilk dijital para çeşididir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması ise BTC’dir. Bitcoin günümüzde en değerli Kripto para olma özelliğine sahiptir. Piyasa değeri 39 bin doları geçmiş bulunmaktadır. Ayrıca Bitcoin, en çok işlem gören dijital para çeşitleri arasında yer almaktadır. En popüler kripto para birimlerinden biri de Ethereum’dur. Ethereum 30 Temmuz 2015’de piyasaya sürülmüştür. Bitcoin’e göre daha genç sayılabilecek Ethereum piyasada en değerli 2. coin’dir. Ethereum’un kısaltması ETH’dir. Yaklaşık olarak 5.500 adet dijital para çeşidi bulunmaktadır.

Dijital para çeşitleri

Dijital Para Çeşitleri ve En Çok İşlem Gören Dijital Paralar

Dijital para çeşitleri nelerdir? En çok işlem gören dijital paralar güncel sırasıyla şöyledir. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tehter(USDT), Binance Coin (BNB), Cardano (ADA), XRP(XRP), Dogecoin (DOGE), USD Coin (USDC), Polkadot(DOT), Binance USD(BUSD). İlk on sırada olan Kripto paraların satın alma adetlerinin ücretleri ise BTC 40.000 dolar, ETH 2.433 dolar, USTD 1 dolar, BNB 323 dolar, ADA 1,30 dolar, XRP 0,75 dolar, USDC 1 dolar, DOGE 0,20 dolar, DOT 15 dolar, BUSD 1 dolar olmaktadır.

Dijital Para Çeşitleri Nelerdir

Nereden Dijital Para Alınır?

İnternet üzerinden birçok siteden alım satım yapılabilmektedir. Bunların en güvenilir olduğu siteler bakanlık onaylı sitelerdir. T.C. kimlik bilgilerinizi kullanarak üye olup onayladıktan sonra sizde artık ilk yatırımınızı yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap