İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. DarkWeb Karanlık Ağ Nedir Neden Kullanılır?

DarkWeb Karanlık Ağ Nedir Neden Kullanılır?

dark-web

Cevabı en çok merak edilen sorulardan biri de birçok kişinin tanışmadığı Darkweb Karanlık Ağ Nedir Neden Kullanılır sorusudur. Karanlık ağ, veya Dark Web geniş bir entrika alanıdır. İçeriğin bir kısmını görmenin tek yolu, yalnızca özel web sitelerinde bulunan özel tarayıcı – TOR- yazılımlarını kullanmaktır. Deep web olarak da bilinen karanlık ağ, aslında daha büyük İnternet’in sadece bir parçasıdır. İnternet’in karmaşık algoritmalar tarafından yönetildiği neredeyse kesinlikle doğru olsa da karanlık ağda olanların çoğu İnternet kullanıcılarının çoğunun erişiminin ötesindedir. Örneğin, derin webde bir siteyi ziyaret ettiğinizde, bulabileceğiniz herhangi bir materyali okumak için genellikle özel bir tarayıcıya ihtiyacınız vardır. Bu alandaki siteler, Google gibi arama motorlarından indeks alma çabasında değillerdir. Gizlenmek esastır. Dark web size nasıl zarar verebilir. Diyelim ki merak ettiniz ve TOR tarayıcısından derin webe daldınız. Sizin IP numaranız, siz sistemden çıktıktan sonra da orada iz bırakır ve başkaları bu IP numarasını kullanarak suç işleyebilir. Bu durumda başınız büyük bir derde girebilir.

Dark Web Gizliliği Sever

Dark web sadece gizlilikle ilgili değildir. Ayrıca yasa dışı faaliyetler ve diğer suç faaliyetleriyle ilgili unsurları da içerir. Örneğin, anonim listeler veya “Anonim proxy sunucuları”, tümü aynı IP adresine sahip bir dizi proxy sunucusunun arkasındaki kullanıcının gerçek kimliğini maskeleyebilir. Bu, kimin kim olduğunu bilmeden bir siteyi ziyaret edebileceği anlamına gelir. Dark web, deep web ile aynı derinlikte değildir. Daha koyu daha tehlikeli bir alandır.

Ancak, dark web mutlaka yasa dışı faaliyetlerle ilgili olacak diye bir kural da yoktur. Yasal olarak çalışan kişiler de bu alanı kullanabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta
derin web’de tanıdığınız bir kişiyle konuşmak istediğinizde dikkati elden bırakmamaktır. Bilgilerin güvenliği için genellikle sahte bir ad ve e-posta adresi kullanmaya başvurmanız gerekir.

 • dark web – ekşi
  Dark Web nedir, nasıl Girilir
  Dark web
  Dark Web giriş
  Dark Web Haber
  Deep web linkleri
  Tor Browser Deep web giriş

Teorik olarak, kimin kim olduğunu bilmemek karanlık ağı tehlikeli hale getirir. Ama gerçekte, sağladığı anonimlik de gerçek bir faydadır. İşverenler, geleneksel bir şirketin biriktirmesi için çok maliyetli olacak büyük miktarda veriye erişebilir. Dark web aynı zamanda bilgisayar korsanları için bir sığınaktır. Bilgilerin çoğu standart kullanıcılar tarafından görüntülenemediğinden, birçok işletme ve kişi bu bilgileri ele geçirmek için kötü amaçlı yazılım açıklarından yararlanıyor.

Bilgisayar korsanları tarafından sistemlere saldırmak için sıklıkla kullanılan bazı yaygın yazılım programları arasında reklam yazılımları, casus yazılımlar ve Truva atları bulunur. Kötü amaçlı yazılımlar ve casus yazılımlar genellikle reklam aracı ile kullanılır, ancak bilgisayarınıza yetkisiz erişime izin vererek güvenliğinize de zarar verebilirler. Truva atları, sizden finansal bilgileri çalmak veya sisteminizin güvenliğini tehlikeye atmak için de kullanılabilir. Ancak karanlık ağın en tehlikeli kısmı genellikle kimlik hırsızlığı ve telif hakkıyla korunan materyalin indirilmesiyle ilgili suçlar gibi suç faaliyetleri için kullanılır.

Dark web bazı durumlarda kesinlikle yardımcı bir araç olsa da, tehlikeli olabilir.. Örneğin, internet üzerinden herhangi bir yasal olmayan ürün veya hizmetin reklamını yapmak yasa dışıdır. Ancak karanlık ağın yasa dışı faaliyetler için kullanılabileceği sayısız yol var. Yakın zamanda, Kanadalı bir adam karanlık bir web sitesini kullanarak uyuşturucu satmaktan tutuklandı. Ayrıca, insanların karanlık ağla ilgili suçlarla suçlandığı birçok durum var.

Dark web, İnternet’teki kullanılmayan ve genellikle gizli alanları ifade ettiğinden, birçok kişi belirli bilgileri aramanın veya özgürce gezinmenin bile imkansız olduğunu düşünüyor. Ancak, arama motorları yasa dışı faaliyetlerde bulunan web sitelerini takip etmede tam olarak etkili olmayabilir, ancak bu araçları belirli web sitelerini ve kullanıcıları tespit etmek için kullanmak yine de mümkündür. Birçok kişi, başka bir ülkedeki web sitelerini ziyaret ederek IP adreslerini gizlemeye çalışır ve bu da onlara geri izlenme riskini artırabilir.

Dark Web Tehlikelidir

Dark web genellikle yasa dışı faaliyetlerle ilişkilendirildiğinden, meşru ürün ve hizmetleri tanıtan meşru web siteleri bulmak bu alanda genellikle zordur. Ancak, kullanıcıların video oyunları ve yasal ilaçları satın almalarına izin veren birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu tür işlemler genellikle kullanıcının bilgisi veya onayı olmadan yapılır ancak yine de izini sürmek ve ilgili mercilere bildirmek mümkündür. Dark net, yasadışı faaliyetlerin temel dayanağı olsun ya da olmasın, birçok insan için kesinlikle girilmemesi gereken bir uçsuz alandır.

Yorum Yap

Yorum Yap