İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Rusya’nın Son Sürüm Uçağı Checkmate

Rusya’nın Son Sürüm Uçağı Checkmate

Rusyanin-Son-Surum-Ucagi-Checkmate-1

Rusya’nın son sürüm uçağı Checkmate MAKS 2021 fuarında insanlara tanıtılmıştır. Rusya başkenti olan Moskova’nın 40 km güney doğusunda bulunan Jukovski sınırlarında gerçekleştirilen Uluslararası Havacılık ve Uzay MAKS 2021 fuarına Rusya’nın Devlet Başkanı olan Putin de katılmıştır. Fuarda 5. nesil Checkmate de yer almıştır. Kalkış ağırlığı 18 tondan çok daha az olan savaş uçağı Checkmate, aynı zamanda hafif avcı uçağı olarak da bilinmektedir. Rusya’daki motorlu ilk ve tek savaş uçağı olan Checkmate’in azami yük kapasitesi 7400 kg olmakla birlikte bu uçak ABD yapımı F-35A’nın bir rakibi olarak tasarlanmıştır.

Rusya’nın Son Sürüm Uçağı Checkmate

Küçük Yapılı, Uzun Menzilli

Su-57 jeti ile kıyaslandığında çok daha küçük olan Checkmate’de yalnızca bir adet motor vardır. Savaş uçağında ses hızı ise 1,8 kat ile 2 kat hıza ulaşabilmektedir. Uçağın menzili ise yaklaşık olarak 3 bin kilometredir. Rusya’nın son sürüm uçağı Checkmate uçağının ilk uçuşunun 2023 yılında yapılması planlanmaktadır. Uçak tedariki ise 2026 yılında başlayacaktır.

Rusyanin-Son-Surum-Ucagi-Checkmate-2

Putin ve Checkmate

Uluslararası Havacılık ve Uzay MAKS 2021 fuarında havacılık gösterileri ile ilgili pek çok etkinlik yapılmıştır. Akrobasi uçaklarının gösterisini izleyen Putin, uçak yapımı gibi yüksek teknolojiye sahip bir endüstride Kazakistanlı meslektaşları ile Avrasya Ekonomik Birliği üyeleri arasındaki etkileşimi artırmayı planlamaktadır. Rusya’daki en eski uçak üreticisi olan Sukhoi firmasının bünyesinde geliştirilen 5. nesil savaş uçağı Checkmate her geçen gün daha da geliştirilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap