İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Blue Origin İle Uçma Maliyeti

Blue Origin İle Uçma Maliyeti

featured

Jeff Bezos ve diğer üç yolcu, Salı sabahı yaklaşık 10 dakika boyunca bir uçakta uçarak geçirdiler milyarderin havacılık şirketi Blue Origin tarafından inşa edilen bir roket gemisi ile uçuşu gerçekleştirdiler. New Shepard, Teksas, Van Horn yakınlarındaki fırlatma sahasından sabah 9:12 civarında havalandı ve birçok kişinin dünyayı uzaydan ayırmayı düşündüğü yerden 100 kilometre yükseklikteki bir sınır olan Kármán Hattı’nın hemen üzerine uçtu. Sıfır yerçekiminde birkaç dakika geçirdikten sonra, mürettebat New Shepard kapsülünde dünyaya geri indi.

Uçuş, Blue Origin’in içinde insan olduğu ilk uçuştu. Görev için yaptığı tanıtımda şirket, uzaya daha fazla insan göndermek istediğini ve fiyat ve satın alma süreciyle ilgili ayrıntılar az olsa da yakında bilet satmaya başlayacağını söyledi. Virgin Galactic ve SpaceX gibi diğer özel uzay şirketleri de gemilerinde koltuk satmayı planlıyor.  Şimdiye kadar, sadece bir avuç insan uzaya gidebildi.  Şimdi, dünyanın en zengin insanları, düzenli özel uzay uçuşlarını gerçeğe dönüştürmeye kararlı görünüyor. Bu, uzaya daha yaygın olarak erişilebilen geziler için gerçekten yeni bir çağı selamlıyor mu?
En azından yakın gelecekte, kozmosu ziyaret etmek isteyen sivillerin iyi bağlantılara sahip olmaları veya yüz binlerce, hatta belki de milyonlarca doları harcamaları gerekecek. Salı günkü uçuş için New Shepard’da sadece bir koltuk satışa çıktı. İsimsiz bir teklif sahibi, Haziran ayında bir müzayedede kazandı. 28 milyon dolar
Virgin Galactic ve Blue Origin, yalnızca yörünge altı uçuşlar sunuyor. Uzayda birkaç dakikadan fazla zaman geçirmek istiyorsanız, muhtemelen on milyonlarca dolar ödemeniz gerekecek. Uzay turizmi şirketi Axiom, önümüzdeki yılın başlarında SpaceX’in Crew Dragon kapsülündeki Uluslararası Uzay İstasyonuna üç kişiyle uçuyor ve orada sekiz gece kalacak; koltuklar 55 milyon dolar bir pop. Buna, yaşam destek sistemleri ve güç maliyetini karşılamak için uzay istasyonunda gecelik 35.000 dolarlık yaşam maliyeti de dahildir. Bu oran size içinde basketbol sahası veya bowling salonları olan bir süit getirebilir. Las Vegas, Axiom ekibinin gecelerini uyku tulumlarında geçireceği bildiriliyor.
Yorum Yap

Yorum Yap