İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bilim Adamları Tatlı Yemenin Zararlarını Ortaya Koydu

Bilim Adamları Tatlı Yemenin Zararlarını Ortaya Koydu

featured

Bilim ve teknoloji geliştikçe araştırmaların derinliği de artıyor. Bu sayede, bize yararlı olduğunu düşündüğümüz pek çok şeyin, aslında bize zarar verdiğini keşfedebiliyoruz. Bugün bilim adamları, keyif verici ve moral arttırıcı tatlıların her çeşidinin, aslında insan ömrünü kısalttığını buldu.

Rusya’da yayınlanan Tıbbi hipotezler isimli bir bilim dergisinde yer alan bir araştırmaya göre, Prof. Stephan İlardi kış aylarında artan tatlı bağımlılığının, depresif durumu daha da arttırdığını ortaya koydu. Tatlılar, kısa süreliğine keyif verici olsalar da aslında pek de masum değiller.

 

Tatlı Yemek Depresyona Yol Açıyor

Tatlı tüketiminin aşırı olması, depresyonu ağırlaştırıyor. Tatlılar, obezite ve daha gizli inflamasyonlara yol açıyor. Bu inflamasyonlar da intiharı tetikliyor. Kullandığımız toz şeker, var olan iltihabı besliyor.

Tatlılar, vücutta tahribat için bekleyen bakterilerin en kolay tüketeceği besinlerdir. Tatlı tükettikçe zararlı mikro organizmalar da hızla çoğalır. Kanser hücreleri de tatlı yiyerek çok daha hızlı büyür.  Doğal meyvelerde bulunan doğal şeker, aynı tahribatı yapmaz hatta kana girdiğinde, yapay şeker moleküllerini baskılar.

Ne Kadar Şeker Tüketmeliyiz?

 

Bilim insanları, yetişkin insanların günde maksimum bir çay kaşığı şeker tüketmeleri gerektiğini, daha fazlasının zararlı olduğunu vurguluyor.  Hiç şeker tüketmemek, beyin hücrelerinin fonksiyonlarını bozabilir. Söz konusu şekeri doğal olarak meyvelerden almak sağlıklıdır. ABD kalp derneğinin tavsiyesi, yetişkinler için günde 1 çay kaşığı şeker tüketmektir.

Aşırı Tatlı Tüketimi Depresyon ve Stresi Tetikler

Bilim insanları, aşırı tatlı tüketiminin, kandaki şeker oranını arttıracağını, kandaki artan şekerin, kandaki bakterileri besleyeceğini ve istenmeyen salgıların salınması sonucu ruhsal dengenin bozulabileceğini iddia ediyorlar.  Bunun sonucu olarak aşırı tatlı tüketimi depresyon ve stresi tetikler.  Buna karşın, tamamen şekersiz kalmak, beyin hücrelerinin iyi çalışmasını engeller. Paleo diyetine benzer, eski çağlarda, sanayi ve endüstrinin gelişmediği zamanlarda insanların beslendiği doğal bir beslenme menüsü hazırlayarak, bu şekilde yaşamaya alışmak ömrü uzatır, kardiyovasküler hastalıkları ve obeziteyi engeller, diyabet ve gizli şeker hastalığını erteler. Yapay şeker kullanmadan yaşamaya alışmak zor gelse de sağlıklı olmak için gereklidir.

 

Etiketler; tatlı yemenin zararları, tatlının zararları, şekerin zararları, paleo diyeti

Yorum Yap

Yorum Yap