İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Artık İnsan Parmağı İle Telefon Şarj Edilebiliyor

Artık İnsan Parmağı İle Telefon Şarj Edilebiliyor

smartphone-569059_1920

Artık insan parmağı ile telefon şarj edilebiliyor diye duyduğunuzda kulaklarınıza inanamamışsınızdır. Telefonla bağımlı olan insan sayısının giderek arttığı bu zamanlarda şarj konusu büyük bir sıkıntı olmaya başlamıştı. Artık yatağın başucunda keşke priz olsaydı diye üzülmenize gerek yok çünkü artık insan parmağı ile bazı model cep telefonu şarj edilebiliyor. California Üniversitesi’nden araştırmacılar ürettikleri giyilebilir şeritler ile cihazları şarj etmeye başlamışlardı. Şimdi ise tek bir parmak ile telefonları şarj etmeye başladılar.

smartphone-431230_1920

Telefonları Şarj Etmek Parmağınızın Ucunda

Vücudumuzun büyük bir enerji kaynağı olduğunu biliyoruz bundan yararlanan California Üniversitesi araştırmacıları ürettikleri bu şeritlerle vücudumuzun harcadığı bu enerjiyi geri dönüştürerek telefonları şarj ediyorlar. Dr. Joseph Wang ve ekibi yaptıkları çalışmayla insan terinden enerji üretmenin bir yolunu buldular.

mobile-phone-4041895_1920

Günümüzde bulunan enerji üreten giyilebilir teknolojilerin çoğu bireyin egzersiz yapmasıyla, güneş enerjisiyle ya da çok büyük ısılarla etkin hale gelip çalışıyor ancak Wang ve ekibi hiçbir güç harcamadan enerji üretebilen bantları icat ettiler. Bant kullanıcının parmağını sıkıca kavrıyor ve aşağıya doğru bastırıldığında veya parmak terlediğinde az miktarda da olsa enerji üretiliyor. Böylece artık insan parmağı ile telefon şarj edilebiliyor.

smartphone-2568602_1920

Neden Parmak Ucu?

Vücudumuzun diğer kısımlarının daha çok terlediğini fark etmişsinizdir. Ekibin açıklamasına göre vücudumuzun diğer kısımlarında terli hissetmemizin sebebinin iyi havalandırılmadığı için olduğu ve parmak uçlarımızdaki terin direk buharlaştığı için terli hissetmediğimiz yönündedir. Yani ekip parmağı sararak terin buharlaşmasını önlemekte ve bunu kullanarak enerji üretmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap