İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Akıllı Telefon Bağımlılığı ve Dijital Oyunların Zararları

Akıllı Telefon Bağımlılığı ve Dijital Oyunların Zararları

featured

Akıllı telefonlar hayatımızda olmazsa olmazların başında geliyor. Çocukların ve gençlerin akıllı telefonlara aşırı ilgisi nedeniyle akıllı teknoloji bağımlılığı ortaya çıkıyor. Günümüzde milyonlarca genç ve çocuk oyun bağımlısı olmaya başladı bile. Akıllı telefonlar için üretilen mobil oyunlar her yaşa uygun ve çok çeşitli kategorilerde üretiliyorlar. Dijital oyun bağımlılığı çağımızın en büyük sorunlarından biri olmaya başladı. Dijital oyunların zararları az değildir, örnek vermek gerekirse çocukların sosyalleşmesini engellemek çeşitli göz hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olmak aktivitelerle dolu bir yaşam sürmelerine engel olmak, çocuklarda iletişimin zayıf olmasına sebep olmak gibi tehlikeleri var. Dijital oyunlar dozunda oynanırsa çok iyi sıkıntı giderici zaman geçirici ve keyif verici olabilirler. Ancak bütün ilgi odağını dijital oyunlara veren çocukların saatler boyunca oyunda rakiplerini yenmek ve ilerlemek için bütün enerjilerini oyuna odaklamaları onların hayata hazırlanmasında pek yararlı olmuyor. Çünkü hayat, dijital oyunlardan ibaret değildir.

Dijital Oyunların ve İnternetin Zararlar var

Dijital oyunlarının zararları arasında sosyal faaliyetlere zaman bırakmaması bağımlılık yaratması depresyonu geliştirmesi Fikri zihinsel bozuklukları tetiklemesi sayılabilir. Küresel çapta oyun geliştirici firmaları geliştirmiş oldukları oyun projelerine bir zaman sınırı getirmeleri çok önemli bir tedbir olacaktır. Ancak onlar dijital oyun ürettikçe para kazanıyorlar ve çocukları-gençleri oyunda tutabildikleri sürece kazançları artıyor.  Dijital oyun sektörü milyarlarca dolar kazandırıyor. Bu nedenle, oyun üreticilerinin Kazançlarından feragat ederek oyunlara zaman kısıtlaması getireceklerini düşünmek biraz iyimserlik olacak.

 

 Akıllı telefon bağımlılığı ve internet bağımlılığı

 

Çocukları gençleri ve hatta yetişkinleri etkileyen akıllı telefon bağımlılığı ve internet bağımlılığı çağımızın en büyük sorunlarından biri olmaya başladı. Telefonu yanında olmayan insanlarda büyük tedirginlik meydana geliyor ya da internet kesildiğinde çok büyük bir eksiklik hisseden insanlar esasında bağımlı olduklarının farkında değiller. Arama motorları bilgiyi dünyanın her noktasına götürebildikleri için insanlar yüklenmeleri gereken bilgi donanımı yükünü, bu arama motorlarına yüklemeye başladılar. Bir konu hakkında bilgi edinmek istediklerinde kendi belleklerine değil arama motorlarına başvuruyorlar. Bu da bilgisi az, arama motorlarına internete bağımlı insanların yetişmesine sebep oluyor. Günün birinde internet tamamen çökerse, bugün ne yemek pişireceğini bile arama motorlarından öğrenen insanlar büyük bir şok yaşayacak.

Etiketler, akıllı telefon bağımlılığı, internet bağımlılığı, dijital oyunların zararları

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap