İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 3D Yazıcı ile Biyonik Mercan Üretildi

3D Yazıcı ile Biyonik Mercan Üretildi

3D-Yazici-ile-Biyonik-Mercan-Uretildi-1

3D yazıcı ile biyonik mercan üretildi ve bu sayede dünyanın çevre problemlerinden birisine daha çözüm bulunmuş oldu. Küresel ısınmanın bir sonucu olarak denizlerin asit oranları değişmiş ve buna uyum sağlamaya çalışan mercan resiflerinin de nesli tükenmeye başlamıştır. Mercan resifleri denizdeki pek çok canlının yuvası ve oksijen kaynağıdır. Alglerle beraber çalışarak fotosentez yaparlar ve besin üretirler. Eğer bu hızda soyları tükenmeye devam ederse denizlerde tek bir canlı bile kalmayacaktır. Çünkü mercan resifleri dünyanın okyanuslardaki akciğeridir. Bu sondan uzaklaşmak için Cambridge’deki bir grup araştırmacı 3D yazıcı ile biyonik mercan üretmeyi başardılar.

3D-Yazici-ile-Biyoni3D Yazıcı ile Biyonik Mercan Üretildik-Mercan-Uretildi-3

3D Yazıcı Nedir?

Günümüzde her alanda kullanılmaya başlayan 3 boyutlu yazıcılar istenilen parçayı boyutlarına göre belirli zamanlarda basabilmektedirler. 3 boyutlu yazıcı içerisindeki yazılım vasıtasıyla yüklenen parçayı PLA isimli sert plastik malzemeyi eriterek bir tabla üzerine işleyerek çalışmaktadır. Ancak Cambridge ekibi bu malzeme yerine jel bir doku üreterek yazıcıyı kullanmışlardır.

3D-Yazici-ile-Biyonik-Mercan-Uretildi-2

Biyonik Mercan Resifleri Nasıl Üretildi?

Üretilen ilk mercan resifleri cansızdı ve tek özelliği balıklara yuva olmasıydı. Ancak Cambridge ekibi bunun yetersiz olduğunu fark etti ve mercanları daha yakından incelediler. Mercanların fotosentez yapabilmeleri için selüloz nano malzemelerle katlanabilir polimer jelleri ve hidrojelleri kombine ettiler. Bu hidrojellere algleri de ekleyerek yaşayan bir jel yapı oluşturdular. Üretilen jel yapı 3D yazıcılara eklenerek en meşakkatli aşama olan baskı aşamasında kullanılıyor. Yüzeydeki ışıkları alglere iletebilmesi için oldukça karmaşık bir iç geometriyle basılması gerekiyor. Eğer baskı aşaması fazla sıcak ve hızlı olursa algler ölüyor. Doğru oranlarla baskı yapıldığında mercanların orijinalleriyle birebir aynı olduğu görülüyor. Hatta denizlere uyum sağladığı da balıkların ölü mercanlar yerine biyonik mercanları tercih etmesiyle kanıtlanmış oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap