1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 3 Boyutlu Yazıcı İle Kulak Tasarımı

3 Boyutlu Yazıcı İle Kulak Tasarımı

3 boyutlu yazıcı ile kulak tasarımı

3 boyutlu yazıcı ile kulak tasarımı fikri size bilim kurgu filmlerini mi çağrıştırıyor? Öyleyse artık bu fikrin ütopik bir şey olmadığı gerçeğini kabullenin. İlerleyen gelişmeler bu 3D yazıcı teknolojisiyle her türlü organın üretiminin mümkün olacağına işaret ediyor. Nasıl mı? İşte bunun cevabı yazımızda.

3d-printer-3311587_1280

3 Boyutlu Yazıcı Nedir ?

Dijital ortamdan 3 boyutlu katı nesneler üretme sürecidir. Bu yazıcıların kullanım alanının sınırı yoktur. Tekstil, sanayi, otomotiv, mimari gibi pek çok alanda kullanım örneklerini görmemiz mümkündür. Fakat 3 boyutlu yazıcılarla yapılabilecekler arasında en dikkat çekeni tıbbi alanda yapılanlar olsa gerek. Yapılan çalışmalar ve gelişmelerle birlikte özellikle doğuştan veya kaza sonucu organ kaybı yaşayan engelli fertler için çözüm olabilmektir. 3 boyutlu yazıcı ile kulak tasarımı üretimdeki nihai amaç hastanın ana hücrelerine sadık kalarak biyolojik yapılar oluşturmak.

ear-2972890_1920

Kulak Tasarımı

Kulak gibi karmaşık bir yapının üretimi için 3 boyutlu yazıcılar plastik cerrahlar tarafından kulak 3D Alek biyo yazıcı ile çoğaltıldı. Bu aşamada ilk olarak burun kıkırdağı gibi dokulardan alınan kök hücreler kullanılsa da araştırmacılar biyolojik yapıya uygun biyo mürekkep üretme çalışmaları devam ediyor. Bu biyo mürekkep üretme süreci nasıl ilerler bilinmez ama bu süreçte bile hayatımıza katkısının büyük olacağı ortada.

3d-printing-3758154_1920

Neden Kulak Tasarımı

Dış kulak insan oğlunun sahip olduğu en karmaşık organlardan biridir ve bu durum tıp insanları için sıkıntı arz etmektedir. Organ kaybı sonucu meydana gelen kulak kaybında hastanın kendi kök hücresi ile 3D yazıcıda üretilen kulak, insanlık için önemli bir adım çünkü hata oranını en aza indiriyor ve organ naklinden farklı olarak hastaya bütünüyle ait yeni bir kulak veriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap